Pilica w okolicach Białobrzegów

i

Autor: AD

Kajaki pod znakiem zapytania? Przebudowa wału nad Pilicą w Białobrzegach ma ruszyć może jeszcze w wakacje

2022-05-17 18:00

Białobrzegi jeszcze w te wakacje zamierzają rozpocząć przebudowę terenów nadpilicznych, w tym wału przeciwpowodziowego. Pierwszy przetarg unieważniono, bo jedyny wykonawca zaproponował prawie 17 milionów złotych. Czy w tym roku będzie można wypoczywać nad Pilicą? Co z popularnymi spływami kajakowymi?

Chodzi o przetarg na pierwszy etap prac przy przebudowie terenów nadpilicznych. Przypomnijmy to wieloletni projekt, mający na celu stworzenie nowoczesnego centrum rekreacyjnego nad Pilicą oraz powrót do tradycji. Właśnie nam w latach 60. czy 70 istniała rozbudowana infrastruktura wypoczynkowa, m. in. kompleks domków letniskowych czy pole namiotowe. W pierwszym etapie prac, zaplanowanych na 2022 rok, miał być przebudowany wał przeciwpowodziowy, zbudowana infrastruktura wodno - kanalizacyjna czy przebudowana linia energetyczna. Dodatkowo miały powstać amfiteatr i plac zabaw. Już teraz wiadomo, że pełnego zakresu prac nie będzie. Gmina otworzyła przetarg 11 maja i okazało się, że zgłosił się tylko jeden oferent, który proponował wykonanie powyższych prac na kwotę 16 milionów 980 tys. zł. Tymczasem samorząd uzyskał dofinansowanie w wysokości dwóch milionów z Urzędu Marszałkowskiego oraz ponad sześciu milionów z rządowego programu Polski Ład. 

- Oferta jaką złożył uczestnik przetargu jest dla nas stanowczo za wysoka. Postanowiliśmy ogłosić nowy przetarg, zmniejszając zakres prac. W tej chwili powstają kosztorysy. Wiadomo, że nie zrezygnujemy z podniesienia wału przeciwpowodziowego czy przebudowy infrastruktury - powiedział Adam Bolek burmistrz Białobrzegów. 

Jak zapewnia włodarz miasta, roboty mają rozpocząć się w tym roku a zatem ich start zapewne będzie miał miejsce w czasie wakacji. Jednak te prace - jak zapewnia burmistrz - nie będą miały wpływu na to co dzieje się bezpośrednio nad Pilicą. 

- Czynne będzie kąpielisko i prowadząca do niego droga. Do tego miejsca jest dojazd od strony zachodniej. Będą też spływy kajakowe - wyjaśnia  Adam Bolek. 

przetarg unieważniają pierwszy przetarg na wstępny etap inwestycji. - Ogłosimy kolejny. Prace ruszą jeszcze w tym roku, ale nie zakłócą wypoczynku - zapewnia Adam Bolek burmistrz miasta:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE