szulc

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Kolejne rzadkie dzieło w zbiorach Muzeum im. Jacka Malczewskiego

2021-11-18 15:01

Ten obraz pozwala zobaczyć jak zmienił się po wojnie radomski rynek. Malowidło przedstawiające kamienice Gąski i Esterki trafiło do zbiorów muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Zostało kupione od prywatnego kolekcjonera. Namalował je Władysław Szczepan Szulc.

To kolejne dzieło,które trafia do kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu z prywatnej kolekcji. Pieniądze na jego zakup pochodziły z kasy województwa mazowieckiego.

– Chciałbym podziękować za ten dar panu marszałkowi. Jednocześnie ponownie proszę o przekazywanie pamiątek związanych z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu w związku z naszym stuleciem. Niedawno zgłosiła się do nas jedna z radomianek, która chce przekazać muzeum obraz Haliny Hermanowicz – mówi dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk.

Dzieło namalowane przez Władysława Szczepana Szulca to element całej serii prac związanych z Radomiem

- Artysta pochodzenia żydowskiego, w pewnym okresie związany był z Radomiem, pracował w Dyrekcji Okręgowej Kolei. Malował obrazy rodzajowe, widoki miejskich ulic, placów i architektury. W okresie międzywojennym współpracował z największym wydawcą pocztówek Polskim Towarzystwem Księgarni Kolejowych „Ruch” SP. AKC. Współpraca zaowocowała wydaniem serii pocztówek ilustrowanych jego obrazami – mówi Krzysztof Skarżycki, kierownik Działu Historii.

Obraz „Stare domy w Rynku” będzie eksponowany w Muzeum Historii Radomia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE