Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na Józefowie

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Kolejnych 700 osób skorzysta z fizjoterapii pocovidowej

Samorząd województwa mazowieckiego przedłużył działanie program dla ozdrowieńców z COVID-19. Kolejne osoby, u których po przechorowaniu występują objawy będą mogli skorzystać z fizjoterapii pocovidowej.

Kolejni ozdrowieńcy mogą skorzystać z pomocy. Samorząd województwa mazowieckiego przedłużył realizację programu wsparcia dla osób, które przechorowały COVID-19. Chodzi o ozdrowieńców, którzy wciąż cierpią na tak zwane objawy pocovidowe.

Pacjenci po przejściu COVID-19 borykają się z różnymi dolegliwościami. Niektóre z nich, zwłaszcza te dotyczące problemów z oddychaniem czy osłabieniem organizmu, pojawiają się po jakimś czasie. Dzięki temu programowi chcemy pomóc mieszkańcom Mazowsza w powrocie do pełni zdrowia po przebytej infekcji. Zachęcamy wszystkich, którzy potrzebują do skorzystania z bezpłatnych porad – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Ozdrowieńcy cierpią na pocovidowe objawy jeszcze długo po wyzdrowieniu.

Okazuje się, że przez wiele tygodni utrzymuje się szerokie spektrum objawów określane mianem zespołu pocovidowego. Najdłużej pacjenci odczuwają ekstremalne zmęczenie. Dotyczy to przede wszystkim osób, które długo pozostawały w stanie niedotlenienia - powiedziała dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych. - Około 60% ozdrowieńców boryka się z objawami pocovidowymi. Wśród najczęściej wymienianych dolegliwości znajdują się bóle mięśni czy problemy z koncentracją. Pamiętajmy, że infekcja wirusowa nie kończy się wraz z ustąpieniem objawów klinicznych czy po wypisaniu ze szpitala

Do tej pory na Mazowszu z programu skorzystało ponad 750 osób. Na realizację programu samorząd Mazowsza przeznaczył prawie 2,5 miliona złotych. W Radomiu pacjenci będą mogli z niego skorzystać w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie.