biblioteka uth

i

Autor: Rafał T / fotopolska.eu / Wikipedia Commons

Kontrowersje wokół wyborów rektora UTH

2020-05-21 14:05

Jedna z kandydatek na stanowisko rektora U prof. Agnieszka Saracen twierdzi, że złamano procedury przy wyborach nowego rektora uczelni. Rada uczelni odrzuciła jej kandydaturę i wskazała jednego kandydata na to stanowisko.

Na konkurs na stanowisko rektora uczelni zgłosiło się dwoje kandydatów: dr hab. nauk o zdrowiu Agnieszka Saracen oraz prof. nauk ekonomicznych dr hab. Sławomir Bukowski. Kandydaci zaprezentowali swój program przed Rada Uczelni. Uczelniana komisja wyborcza zdecydowała, że w wyborach na stanowisko rektora będzie mógł wziąć udział prof. Bukowski. Z ta decyzją nie zgadza się kandydatka na stanowisko rektora.

- Byłam zadowolona z rozmową z Radą Uczelni - mówi prof. Agnieszka Saracen. - Wczoraj rano zadzwoniłam do przewodniczącego uczelnianej komisji wyborczej i poprosić o przedłużenie czasu mojego wystąpienia. Wówczas Pan przewodniczący powiedział, że jest to nieaktualne, bo uczelniana komisja wyborcza zdecydowała, że w wyborach weźmie udział jeden kandydat. Nie ukrywam, że byłam zaskoczona. Poprosiłam o umotywowanie tej decyzji przez przewodniczącego komisji.  Czekam na odpowiedź Poprosiłam też o wstrzymanie procedury wyborczej. Wysłałam tez pismo do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jeżeli już z góry wiadomo, kto ma być rektorem tej uczelni, to po co ten cały skecz trwający pół roku. Po co te przedstawienia, wybieranie elektorów i cała procedura. To ustawa dyktuje jak ma być wybierany rektor, a nie władze uczelni. 

Profesor Saracen krytycznie patrzy na zarządzanie UTH. Wskazuje na liczne błędy i uchybienia. Chodzi przede wszystkim o współprace międzynarodową, prowadzenie kierunku medycznego czy jakość kształcenia.

- Sytuacja tego uniwersytetu jest dramatyczna - mówi prof. Saracen. - Jeśli nie zaczniemy czegoś robić to doprowadzimy do tragedii. od 1 października 2021 stracimy statut uczelni akademickiej. - Ne będziemy mogli otwierać nowych kierunków, przeprowadzać przewodów doktorskich i habilitacyjnych. Rola uczelni ograniczy się do tylko do kształcenia zawodowego. Zostanie tylko nazwa uniwersytet. Uczelnia nie ma prawa ma prawa nazywać się politechniką, bo do tego jest potrzebne posiadanie dwóch kierunków technicznych z kategorią oceny B.

Stanowisko w sprawie wyborów rektora wydała Rada Uczelni. Prezentujemy je w całości:


W dniu 18 maja 2020 r. Rada Uczelni Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, wskazała prof. dr hab. Sławomira Bukowskiego jako kandydata na rektora uczelni na kadencję 2020-2024 - czytamy w przesłanym stanowisku. Prof. dr hab. Sławomir Bukowski, za którego kandydaturą jednogłośnie zagłosowali wszyscy członkowie Rady Uczelni, obecnie pełni funkcję prorektora UTH ds. rozwoju kadry i współpracy z zagranicą. Profesor jest zawodowo związany z uczelnią w Radomiu od 1979 roku. W 1986 roku uzyskał tytuł doktora na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2004 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W 2013 r. otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Od 2006 roku profesor Bukowski kieruje Katedrą Biznesu i Finansów Międzynarodowych. W latach 2008-2012 był Dziekanem Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej. Na jego dorobek naukowy składa się blisko 150 publikacji naukowych. Odbył staż na uczelniach w Wiedniu, Moskwie i USA, wykładał m. in. na uczelniach w Belgii, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii i Wielkiej Brytanii.Rada Uczelni przeprowadziła rozmowy z kandydatami, którzy zostali zaopiniowani przez Senat Uczelni, a cały proces przebiegł zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” oraz Statutem UTH. Kryteriami oceny kandydatów było doświadczenie w pełnieniu funkcji kierowniczych w instytucjach szkolnictwa wyższego oraz wizja rozwoju UTH Radom na 2020-2024.

Wybory rektora odbędą się 27 maja.