Oddawanie krwi. Kto może to zrobić?

i

Autor: źródło: pixabay.com

Krew pilnie potrzebna! Kto może ją oddać?

Pilnie potrzebna krew trzech grup! To w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Jakich grup najbardziej tam brakuje i kto może ją oddać? O tym przeczytacie w artykule.

Brakuje trzech grup krwi! Kto może ją oddać?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu prosi mieszkańców o oddawanie tego cennego leku, jakim jest krew. Nie można jej w żaden sposób wyprodukować, a jedynym ratunkiem dla osób, które jej potrzebują jest donacja od osób zdrowych.

Nie wszyscy jednak mogą oddać krew. A kto może to zrobić?

Krew może oddać osoba pełnoletnia i można ją oddawać do 65 roku życia. Osoby z poczuciem zdrowia, bez chorób przewlekłych, nie przyjmujące leków z wyjątkiem witamin i antykoncepcji - powiedział Krzysztof Radziejowski, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu do spraw medycznych.

Brakuje krwi! Jakich grup najbardziej?

Najbardziej potrzebną grupą jest 0 RH-. Osoby z taką grupą krwi mogą ją oddawać do przetoczenia innym osobom, bez względu na jej grupę krwi.

Obecnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu brakuje grup A RH+, B RH- i AB RH-.

Jak oddać krew?

Donacji mogą dokonywać osoby zdrowe bez chorób przewlekłych. Szczepienia przeciwko COVID-19 także wykluczają - na pewien czas - krwiodawców.

Osoba, które chce oddać krew musi przyjść do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu z dokumentem ze zdjęciem oraz numerem PESEL, na podstawie którego jest zarejestrowana. Wypełnia ankietę dotyczącą stanu zdrowia, my pobieramy próbkę krwi do badania morfologii lub hemoglobiny i taka osoba przechodzi badanie lekarskie. Jeśli lekarz zakwalifikuje ją do oddania krwi, przechodzi do działu pobrań i oddaje - dodaje z-ca dyrektora RCKiK w Radomiu.

Szczepienia wykluczają?

Krwiodawcy, którzy są po szczepieniu przeciwko COVID-19 nie mogą oddać krwi od 48 godzin do nawet dwóch tygodni, w zależności od przyjętego preparatu.

Karencja po szczepieniach przeciwko koronawirusowi: po 48 godzinach: Pfizer/BioNtech, Moderna, po 14 dniach: AstraZeneca, Johnson&Johnson. W przypadku reakcji niepożądanych po szczepieniu, dodatkowo dolicza się 7 dni dyskwalifikacji od ustąpienia objawów tej reakcji - czytamy na stronie RCKiK w Radomiu.

Sonda
Czy oddajesz krew?