Piotrówka

i

Autor: Farary - Praca własna/Wikipedia To pozostałość grodu obronnego otoczonego fosą i pierścieniem drewniano-ziemnych wałów, powstałego w X w. na sztucznie usypanym wzgórzu. Obszar Piotrówki uznawany jest przez archeologów za niezwykle cenny w skali kraju.

Miasto chcę utworzyć park kulturowy Stary Radom

2021-11-04 15:13

Ma być to miejsce gdzie można uczyć się historii, przyrody a przy okazji odpocząć. Miasto ma plan zagospodarowania okolic bulwarów nad rzeką Mleczną i okolic Piotrówki. Ma tam powstać Park Kulturowy Stary Radom.

O potrzebie zagospodarowania terenu wokół bulwarów na Mlecznej i radomskiej Piotrówki mówi się w Radomiu od ponad 10 lat. Jednak miasto teraz chcę przekuć pomysły w realny projekt. Rządzący chcą przy tym skorzystać z możliwości jakie dają fundusze unijne. Według założeń w parku kulturowym miała by powstać rekonstrukcja osady, place zabaw, miejsca do wypoczynku z książką ale i średniowieczny sad z drzewami owocowymi i ziołami. Projekt zakłada także wyeksponowanie cennych znalezisk, rekonstrukcję części osady podgrodowej, w tym kilku budynków mieszkalnych i obiektów gospodarczych oraz budowę wieży widokowej.

- Uważam, że to miejsce może być drugim Biskupinem, jednak nie idealnie wzorowanym. Chcemy, żeby pojawiły się tam, nowoczesne elementy. Chodzi o to by miało to jakąś wartość historyczną, edukacyjną i kulturalną a z drugiej miało taki nasz niepowtarzalny charakter. Prace nad tą koncepcją trwały przez kilkanaście miesięcy i jest ona pełna. To nie są jakieś wstępne analizy, ale całościowy projekt- mówi prezydent Radosław Witkowski.

Jednym z ważnych punktów całego kompleksu byłby średniowieczny sad.

- Między północą częścią bulwarów a rzeką Mleczną chcemy zrealizować średniowieczny sad. Faktycznie ten teren kiedyś był terenem ogródków działkowych i na tym terenie są drzewa owocowe i krzaki owocowe. Dodatkowo chcemy tam dołożyć te rośliny, które w średniowieczu po prostu występowały i były wykorzystywane zarówno warzywa jakie zioła . Chcemy aby w tym projekcie uczestniczyły dzieci i seniorzy. Zaś codziennym funkcjonowaniem sadu zajmowałyby się organizację pozarządowe. Prowadzona byłaby tam przede wszystkim edukacja ekologiczna, ale także mogłyby być prowadzone warsztaty  z medycyny czy ziołolecznictwa- mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

W przyszłorocznym budżecie na dokumentacje parku kulturowego zostałoby przeznaczone 200 tysięcy złotych.Park zostałby zbudowany w ciągu dwóch, trzech lat i kosztował nawet kilkanaście milionów złotych.