LTE nadajnik

i

Autor: pixabay

Miejskie LTE dalej jare. Jakie plany wobec istniejącej sieci ma radomski magistrat?

2021-01-22 13:43

Prawie 8 lat temu 1500 gospodarstw domowych otrzymało w Radomiu bezpłatny dostęp do Internetu. To dzięki działającej w Radomiu miejskiej sieci LTE. Sprawdzamy jakie plany wobec tej infrastruktury ma radomski magistrat.

Miejska sieć LTE zapewnia dostęp do internetu osobom wykluczonym cyfrowo, jednak to nie jedyna funkcja jaką spełnia. - Na wiosnę 2014 wszyscy uczestnicy zostali podłączeni do internetu. Od tamtego czasu 1500 gospodarstw domowych korzysta z dostępu do Internetu. Od kilku lat z radomskiej sieci LTE korzysta bardzo ważny system alarmowania i ostrzegania mieszkańców (komunikacja syren alarmowych), informuje Michał Michalski, sekretarz miasta Radomia. - Z miejskiej sieci korzysta stale ponad 70 % podłączonych użytkowników. Reszta korzysta rzadziej lub sporadycznie z uwagi na wyjazdy, leczenie, stan wieku i zdrowia. Duża część wszystkich beneficjentów projektu (również około 70% wszystkich) to osoby niepełnosprawne oraz w podeszłym wieku, dla których miejskie łącze jest jedynym „oknem na świat”, dodaje sekretarz.

Miejskie LTE swoim zasięgiem pokrywa prawie całe miasto. Sieć jest zbudowana z 10 nadajników, te znajdują się na masztach między innymi na 2 kominach (1 Radpec ul. Żelazna, 1 przejęty przez TG ul. Energetyków), na wieżowcu UTH przy Malczewskiego, czy siedzibie KWP przy 11. listopada.

Co dalej z miejską siecią LTE? - Radomska sieć działa nieprzerwanie od momentu jej uruchomienia w październiku 2013 roku. W planach jest jej dalsze wykorzystanie, zwłaszcza po zakończeniu okresu utrzymania rezultatów projektu, tj. po 06.06.2021r. na inne cele, zwłaszcza monitoringu miejskiego, informuje Michał Michalski. - Obecnie sieć nie generuje wysokich kosztów. Kosztem jest usługa serwisu i wsparcia, koszty energii elektrycznej stacji bazowych oraz zbiorczego łącza do Internetu, dodaje sekretarz miasta.

Sieć LTE to nie jedyny sposób w jaki miasto Radom umożliwia dostęp do internetu mieszkańcom. Dużo wcześniej radomianie mieli możliwość korzystania z sieci hot-spotów WIFI. - Gmina Miasta Radomia jest w trakcie podpisywania umowy z CPPC na dofinansowanie projektu, dzięki któremu miasto wzbogaci się o sieć 12 Hotspotów działającą w oparciu o szkieletową sieć LTE. Obecnie działa sieć innych Hotspotów udostępniona miastu przez firmę zewnętrzną, która po stworzeniu nowej sieci zostanie wyłączona ze względu na niskie parametry i ograniczenia przepustowości, informuje sekretarz Radomia, Michał Michalski

Radomscy uczniowie zbudowali pojazd na energię słoneczną
Sonda
Czy boisz się, że koronawirusem może Cię zarazić lekarz?