Radom kolejowy

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Mniej urodzeń i ślubów, wiecej zgonów w Radomiu w 2020 roku

2020-12-31 15:24

Mniej urodzeń ale za to duży wzrost liczby zgonów. Radomski Urząd stanu Cywilnego podsumował mijający rok. W tym roku liczby w dużej mierze dyktowała pandemia. W związku z nią mniej osób decydowało się na śluby.

URODZENIA

W 2020 roku w Radomiu zarejestrowano urodzenia 2410 dzieci, z czego 229 dzieci urodziło się poza granicami miasta. Wśród urodzonych przeważali chłopcy-51%. Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek to: Zofia, Julia, Hanna, Zuzanna i Maria, natomiast imiona męskie to Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek i Jakub. Imiona rzadko nadawane i nietypowe w Radomiu to: Franciszka, Zoja, Dobrawa, Monika, Deria, Nastia, Kira, Liwia, Dorian, Gniewomir, Orest, Stefan, Miron, Erwin, Teo i Ziemowit.

- W ciągu ostatnich lat widzimy znaczący spadek liczby urodzonych dzieci. Dzieję się tak dlatego, że wiele kobiet decyduję się na rodzenie dzieci poza Radomiem, między innymi w Pionkach, Iłży lub Warszawie i w tych miastach rejestruje się urodzenia dzieci - mówi Małgorzata Milewska kierownik USC w Radomiu

ZGONY

W tym roku odnotowano najwyższą w ostatnim czasie liczbę zgonów. Było ich 3987. Liczba jest podyktowana panująca pandemią. Najwięcej zgonów zarejestrowano w listopadzie - 587. Były dni, kiedy pracownicy radomskiego urzędu wystawiali nawet 60 aktów zgonu, co wiązało się z przeorganizowaniem pracy całego urzędu.

ŚLUBY

W 2020 roku zarejestrowano 760 małżeństw, w tym 450 wyznaniowych, 254 zawarto w cali USC, 11 poza lokalem. Śluby odbywały się w lokalu, domu, szpitalu i areszcie. 12 osób zawarło w Radomiu małżeństwa z cudzoziemcami. Panie poślubiły obywateli Nigerii, Indonezji, Kongo, Niemiec, Hiszpanii, Brazylii i USA. Zaś panowie obywatelki Kazachstanu, Ukrainy i Czech. Do urzędu wpłynęło 310 wyroków o rozwodzie i 5 o separacji.

- Mniejsza liczba zawartych małżeństw była spowodowana brakiem możliwości zorganizowania przyjęcia weselnego. Ze względu na obostrzenia maseczka stała się elementem ślubnego stroju na sali USC, a często świadkami byli rodzica państwa młodych- mówi Małgorzata Milewska.