Statystyki są alarmujące - 18 tys. osób w Polsce co roku dowiaduje się, że choruje na raka jelita grubego. Choroba atakuje coraz młodszych i nie daje żadnych, lub prawie żadnych dolegliwości. Kolonoskopia pomaga wykryć zmiany na wstępnym etapie, a nawet usunąć zmiany w trakcie badania. Kolonoskopia polega na obejrzeniu jelita od środka. Badanie wykonuje się za pomocą miękkiej, giętkiej rurki wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej do ujścia jelita cienkiego. Bezpłatne badania można zrobić w Radomiu między innymi w Mazowieckim Szpitalu Specjlistycznym.
- Staram się robić to badanie co roku. Generalnie każdy powinien się badać, biorąc pod uwagę ile przetworzonego jedzenia jest produkowane. Ja sama mam problemy z żołądkiem i jelitami dlatego robię te badania. Miałam wykonywane to badanie ze znieczuleniem całkowitym. Zanim się zaczęło cokolwiek dziać zasnęłam - mówi Iza, która zdecydowała się na bezpłatną kolonoskopię w lecznicy na Józefowie.
Kto zatem powinien wykonać tego rodzaju badanie?
- Bezpłatne badanie kolonoskopii może wykonać osoba po 50 roku życia. która nie odczuwa żadnych objawów, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat. A także osoby u których krewnych w linii prostej (matka, ojciec, brat, siostra) zdiagnozowano raka jelita grubego. Do samego badania trzeba się przygotować. Najlepiej, jeśli na 3 dni przed badaniem zastosujemy dietę płynną. Możesz pić kawę, herbatę, wodę czy soki, a także jeść zupy – jednak bez warzyw i dodatków. W dniu poprzedzającym badanie można zjeść jedynie śniadanie, bez napojów gazowanych i mleka. Po południu trzeba zacząć przyjmować specjalny preparat do oczyszczenia okrężnicy. Preparat jest bezpłatny i wydawany przez podmiot realizujący program, w którym wykonane będzie badanie. Wszystko po to by oczyścić okrężnice - mówi Bartłomiej Kalbarczyk chirurg wykonujący kolonskopię w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym.
Na darmowe badania kolonoskopii można zapisać się telefonicznie.