Władze placówki przekonują, że będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu. Wcześniej w kamienicach przez 30 lat mieściło się Muzeum Sztuki Współczesnej. – Muzeum powołane zostało jesienią 1990 roku. Pierwsza wystawa, pokaz kolekcji sztuki współczesnej odbyła się w maju 1991 roku i w tym roku mija 30 lat od tej wystawy. Szefem muzeum był Mieczysław Szewczuk i jest głównym twórcą programu tworzenia kolekcji i programu merytorycznego. Zaczątkiem kolekcji było prawie 1800 dzieł powstałych po roku 1945. Dodatkowo 290 dzieł, które przejęliśmy ze zlikwidowanego BWA w Radomiu, mówi Magdalena Kwiatkowska-Rzodeczko, główny inwentaryzator muzeum.
Pierwsza ekspozycja po remoncie będzie symbolicznym pożegnaniem się ze sztuką współczesną w kamienicach Gąski i Esterki. Zaplanowano ją na maj. – Będzie to podsumowanie 30 lat działalności muzeum i ukłon w stronę Mieczysława Szewczuka. Zaprezentujemy przekrojowo najlepsze dzieła z naszej kolekcji. Pan Mieczysław oczywiście współpracuje z nami przy tej wystawie. Będzie to symboliczne pożegnanie się z Muzeum Sztuki Współczesnej i otworzenie nowego rozdziału w historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego, mówiła Magdalena Kołtunowicz z działu sztuki muzeum.
Władze placówki zapowiedziały szybkie rozpoczęcie prac nad organizacją wystawy w Muzeum Historii Radomia. W kamienicach wymieniono stropy, pogłębiono i zapewniono pełny drenaż piwnicom. Są nowe instalacje sanitarne i elektryczne, system wentylacji i klimatyzacji oraz sieć LAN. Prace objęte były kompleksowym nadzorem konserwatorskim. - Przeprowadzona została także konserwacja zabytkowych mebli, między innymi z Apteki pod Białym Orłem, która mieściła się przy ul. Żeromskiego 5. Odnawiane były także zabytkowe meble z epoki nowożytnej XVIII wieku oraz meble z XIX stulecia i z początków XX wieku, mówi Adam Duszyk, zastępca dyrektora muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Remont kosztował 8 prawie osiem milionów złotych. Sfinansował go samorząd Mazowsza. - Przestrzeń radomskiego rynku nabiera coraz ciekawszych barw, to także duże starania miasta w kwestii rewitalizacji tego miejsca. Radomski rynek zaczyna błyszczeć. Kiedy w 2018 roku podejmowaliśmy decyzję o odnowie kamienic Gąski i Esterki poprzedziliśmy ją analizą finansową, wiedzieliśmy ile to będzie kosztowało, ale to działanie było bardzo potrzebne. Jestem przekonany, że te obiekty będą przyciągały dużą rzeszę zwiedzających, dzięki bardzo ciekawej formie wystawienniczej, mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.