To już druga próba naboru wniosków do Budżetu Obywatelskiego Radomia na 2023 rok. Pod koniec lutego przyjmowanie wniosków zostało wstrzymane gdyż Regionalna Izba Obrachunkowa uchyliła uchwałę w sprawie budżetu obywatelskiego. Teraz wprowadzono zmianę, polegającą na tym, że powstanie jedna lista projektów, bez żadnych podziałów- ani ze względu na koszt projektów ani obszary miasta.
- Jedyne ograniczenie jest takie, że wartość pojedynczego projektu nie może przekraczać 30 procent ogólnej kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski. Teoretycznie może się więc zdarzyć tak, że całą sumę pochłoną zaledwie 4 duże projekty. To kłóci się z tym, jak wyobrażamy sobie obywatelskość i z tym, co wspólnie przez lata wypracowaliśmy. Mam nadzieję, że przepisy ustawy uda się zmienić i wróci podział na kategorie, dzięki czemu w kolejnych edycjach małe lokalne projekty nie będą musiały rywalizować z tymi największymi - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.
Projektem zmian w ustawie o samorządzie gminnym zajmuje się już Sejm.
– Proponowany przez nas zapis to powrót do dobrych standardów polegających na tym, że wielomilionowe, ogólnomiejskie projekty były oddzielane od tych drobnych, które w żaden sposób nie są w stanie z nimi rywalizować, a są bardzo ważne dla lokalnych społeczności - mówi Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Propozycje projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok może zgłosić każdy mieszkaniec Radomia do 30 marca. Obowiązuje nowy wzór formularza. Każdy projekt musi mieć pisemne poparcie co najmniej 3 osób. W projekcie wnioskodawcy powinni określić m.in. jego cele, krótki opis, uzasadnienie realizacji projektu, zakres działania oraz szacunkowy kosztorys.