sztuczna inteligencja

i

Autor: fot. Powiat radomski

Sztuczna inteligencja sprawdzi zmęczenie kierowców. Pomysł licealisty z Iłży

2021-11-02 10:29

Wykorzystał sztuczną inteligencję, która badając oko kierowcy jest w stanie zbadać stan jego zmęczenia. Mowa o 17 letnim Maksymilianie Paczyńskim z Iłży, który za swój pomysł otrzymał nagrodę w międzynarodowym konkursie jako jedyny z Polaków.

Sztuczna inteligencja kojarzy się przede wszystkim z filmami science fiction. Jednak dla Maksymiliana Paczyńskiego to narzędzie pracy. FATIK - bo tak nazywa się ten projekt jest w stanie zbadać zmęczenie kierowców badając jedynie oko kierowcy. To nowatorskie rozwiązanie może przyczynić się do bezpieczeństwa na drogach.

- Stworzona przeze mnie sieć neuronowa klasyfikuje oko, czy jest ono otwarte czy zamknięte, potem za pomocą stworzonego przeze mnie algorytmu oblicza czas, za pomocą błędów pomiarowych i stwierdza, czy jest zamknięte, a jeśli jest zamknięcie powyżej czasu mikrosnu, to włącza alarm, który ma za zadanie wybudzić kierowcę. Zasypianie za kierownica jest spowodowane przemęczeniem. Natomiast te dane,które zbiera mój program może pokazać ludziom, że oni są zbyt przemęczeni, że trzeba poczekać i odpocząć- mówi Maksymilian Paczyński.

Ucznia wspierał nauczyciel.

- Ja się cieszę, że w naszym małym środowisku Maksymilian i inni uczniowie mają szanse zobaczyć, że w dzisiejszym globalnym świecie, w ogólne nie przeszkadza gdzie mieszkamy, czy to jest duże miasto, czy małe miasteczko, i tak na prawdę tylko nasza ciężka praca daje szansę na osiągnięcie sukcesu- mówi nauczyciel Robert Celuch.

Projekt Maksymiliana otrzymał nagrodę w konkursie Impact Creators firmy Intel. Otrzymał też stypendium na dalsze prace nad projektem.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE