woda

i

Autor: źródło Pixabay

Inwestycje

Ponad 400 kilometrów sieci wodnej zmodernizowano. Wodociągi podsumowały inwestycje w ciągu ostatnich latach.

2024-04-03 14:37

450 milionów udało się pozyskać z unii europejskiej na inwestycje w instalacje wodno-kanalizacyjną w ciągu 19 lat. W tym czasie udało się wybudować albo zmodernizować 400 kilometrów sieci.

Okazją do podsumowania było zamknięcie III etapu modernizacji i rozbudowy sieci wodnokanalizacyjnej w mieście. W Ostatnich latach udało się zmodernizować 140 kilometrów sieci wodnej i kanalizacyjnej. W sumie przez 20 lat prawie 400 kilometrów w całym mieście.

- Przez 20 lat udało nam się wymienić najstarsze przedwojenne instalację wodne w tym centrum miasta. Zmienialiśmy nie tylko samą instalację, ale też kładliśmy nową nawierzchnię na drogach w centrum, ale także na Glinicach. Dodatkowo z tych środków zmodernizowaliśmy oczyszczalnię ścieków. Jeżeli chodzi o wyzwania to komisja europejska nie próżnuje i są nowe dyrektywy. Chodzi między innymi o sposób oczyszczania ścieków i wprowadzenia 3 i 4 etapu którego produktem końcowym jest woda gotowa do spożycia - mówi Leszek Trzeciak prezes Wodociągów Miejskich.

Przypomnijmy. Za pieniądze z unijnej kasy udało się zmodernizować zalew na Borkach, wybudować zbiornik retencyjny na osiedlu nad Potokiem i poldery na rzece Cerekwiance. Wszystko w ramach programu Lajf.