O przekształcenie szpitala apelowali wspólnie zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego i zarząd województwa mazowieckiego a interweniować miało też Ministerstwo Zdrowia. Po dogłębnej analizie wojewoda zdecydował się na zmiany w funkcjonowaniu Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
- To są zawsze trudne decyzje. Analizowaliśmy obłożenie szpitala na Józefowie i szpitala miejskiego, możliwości szpitala miejskiego możliwości strukturalnych, architektonicznych, organizacyjnych i kadrowych. Na podstawie tych wszystkich analiz wczoraj odbyła się jeszcze wizytacja tego szpitala przez dyrektora wydziału zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Podjąłem decyzję dzisiaj o tym, że Radomski Szpital Specjalistyczny za 10 dni rozpocznie przyjmowanie także pacjentów nie zakażonych COVID-19. To 10 dni przeznaczone jest na to aby tak przeorganizować szpital żeby możliwe było bezpieczne leczenie pacjentów nie covidowych i covidowych. Wiem że to budzi rozmaite emocje i wątpliwości, ale chcę zwrócić uwagę na to że, od kilku miesięcy taka sytuacja w zasadzie jest normą w dużej części szpitali województwa mazowieckiego. To z reguły wymaga pewnego wysiłku ustanowienia i zorganizowania odpowiednich ścieżek czystych i brudnych i izolowania pacjentów zakażonych od nie zakażonych. Po tej analizie zdecydowaliśmy, że oddziały: neurologiczny udarowy, anestezjologii i intensywnej terapii, obserwacyjno-zakaźny, chirurgii ogólnej dziecięcej, dermatologiczny oraz urologiczny to będą oddziały które będą zobowiązane do realizacji świadczeń na rzecz pacjentów covidowych a pozostałe oddziały będą funkcjonować na zasadach normalnych tak jak przed epidemią. W szczególności oznacza to, że zostanie również 22 lutego uruchomiony zostanie Szpitalny Oddział Ratunkowy w tym szpitalu- powiedział w Radomiu Konstanty Radziwiłł wojewoda mazowiecki
Miasto- zamierzamy się odwoływać.
Miasto przyznaję, że wydzielenie oddziałów czystych i brudnych w szpitalu może stanowić pewne zagrożenie dla zdrowia chorych.
- Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że brakuje łóżek dla pacjentów z dolegliwościami innymi niż Covid-19, jednak szpital ma za zadanie chronić pacjentów, a nie narażać ich na niebezpieczeństwo. W praktyce nie ma możliwości oddzielenia dróg tzw. czystych od brudnych. Wskazane przez wojewodę oddziały są rozmieszczone w różnych częściach szpitala, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Trzeba też pamiętać, że szpital w swoich pomieszczeniach realizuje program szczepień. Działają cztery takie punkty i trudne do pogodzenia będzie funkcjonowanie ich wszystkich w nowych warunkach. Propozycje wojewody przeanalizujemy i będziemy chcieli znaleźć optymalne rozwiązania w zakresie lokalizacji oddziałów covidowych- mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Wojewoda o sytuacji w szpitalu na Józefowie.
Podczas pobytu w Radomiu wojewoda skomentował też sytuacje w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym
- Zmiany, które wprowadzamy w tym szpitalu miejskim absolutnie nie oznaczają akceptacji dla różnych rzeczy które dzieją się w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym który jako jedyny pacjentów nie covidowych. W tym szpitalu a w szczególności w szpitalnym oddziale ratunkowym stwierdziliśmy w ramach kontroli, która odbywała się na przełomie grudnia i stycznia wiele nieprawidłowości. Ostateczne wnioski po tej kontroli jeszcze są opracowywane ale wszystko wskazuje na to że jest wiele zarzutów które mogą być formułowane w stosunku do sposobu zarządzania w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W szczególności pacjenci przebywają tam za długo. Również regulamin szpitala dał taką możliwość nie zgodnie z wytycznymi i przepisami które wynikają z rozporządzenie Ministra Zdrowia - mówi Konstanty Radziwiłł
Radomski Szpital Specjalistyczny funkcjonuje jako jednoimienny niemal od początku pandemii.