Rajkowski

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Kolejny apel o otwarcie SOR - tym razem władz województwa i miasta. Wojewoda nieugięty.

2021-02-05 20:14

Apelowali lekarze i zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. Teraz przyszedł czas na władze województwa i Mazowsza. Chodzi o sprawę otwarcia drugiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. W tej sprawie wspólnym głosem z zarządem województwa mówią władze Radomia.

Władze województwa mazowieckiego nie mają wątpliwości- trudna sytuacja w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym jest spowodowana przeciążeniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Marszałek województwa skierował także kolejne pismo do wojewody mazowieckiego z apelem o przywrócenie działalności drugiego szpitala wraz ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym na terenie Radomia. Członkowie zarządu województwa mazowieckiego - Elżbieta Lanc i Rafał Rajkowski- podkreślają, że sytuacja Radomia jest kuriozalna i wyjątkowa w skali całego regionu. Dla przykładu podają, że w podregionie ciechanowskim liczącym 340 tys. mieszkańców znajdują się trzy SORy, a w ostrołęckim na ponad 385 tys. mieszkańców przypada 5 Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

– Ta sytuacja jest ogromnym obciążeniem dla szpitala wojewódzkiego i stanowi źródło problemów i dla placówki, i dla pacjentów. Nie może być tak, że około 350 tys. mieszkańców Radomia i powiatu radomskiego ma do dyspozycji tylko jeden SOR i to w czasie pandemii. Lekarze i cały personel są na skraju wyczerpania. Trudno dziwić się lekarzom, że apelują o pomoc. Mają w tym nasze pełne poparcie. Wystosowaliśmy do pana wojewody kolejne pismo z prośbą o zmiany – poinformował wicemarszałek Rafał Rajkowski. - Pan wojewoda cały czas twierdzi z uporem maniaka, że stan obecny to jest optymalne rozwiązania dla mieszkańców. Chcemy rozmawiać z panam wojewodą na argumenty, chcemy, żeby pan wojewoda potrafił w końcu odróżnić kwestie polityczne od kwestii życiowych, które dotykają bezpośrednio mieszkańców tego regionu.

Wojewoda Konstanty Radziwiłł uważa, że problemy na SOR i zła praca oddziału są związane ze złym zarządzaniem placówką.

- Ferowanie takich opinii na forum publicznym, zanim zostały przedstawione wyniki kontroli przeprowadzonej w szpitalu przez wojewodę, jest nieuprawnione - powiedziała odpowiedzialna za ochronę zdrowia na Mazowszu wicemarszałek Elżbieta Lanc.

Miasto i władze wojewódzkie jednym głosem

Jeszcze raz gotowość do przekształcenia szpitala wyraziły władze miasta. Jednak, jak podkreślił wiceprezydent Jerzy Zawodnik, lecznica nie może działać w wersji hybrydy- gdzie będą wydzielone oddziały dla chorych z COVID-19 i oddziały specjalistyczne.

- Jeżeli wojewoda znajdzie inną placówkę, która przejmie tych pacjentów, jesteśmy gotowi do powrotu do normalnej pracy Czekamy na tę normalną pracę, bo w szpitalu covidowym pracują chirurdzy, neurolodzy, kardiolodzy, którzy faktycznie nie wykonują teraz tego co potrafią, czego się uczył - mówi Jerzy Zawodnik.

Późnym popołudniem do redakcji wpłynęło kolejne stanowisko wojewody w sprawie otworzenia drugiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w mieście

Jeszcze raz przypominam – wojewoda nie może zastąpić zarządu szpitala. Za organizację pracy odpowiada prezes szpitala, odpowiedzialność za jego funkcjonowanie ponosi też organ założycielski (Marszałek Województwa Adam Struzik). Rekrutację do szpitala prowadzi kierownictwo placówki. Organ założycielski odpowiada za inwestycje i rozwój placówki, powinien też nadzorować swoje szpitale. Za bezpieczeństwo pacjentów na terenie szpitala również odpowiada jego zarząd. Czy zarząd szpitala oraz województwa przedstawił jakikolwiek własny program naprawczy czy zamierzają scedować zarządzanie całkowicie na wojewodę? Wojewoda może podejmować działania tylko w ramach przewidzianych prawem zadań, np. wydaje decyzje nakładające na szpital obowiązek leczenia pacjentów z COVID -19. Dlatego wyznaczyliśmy jeden szpital do tego celu – aby usprawnić organizację pracy między tymi placówkami. Zdjęcie statusu covidowego z miejskiego szpitala  (RSS) nie rozwiąże problemu z zarządzaniem SOR w wojewódzkim szpitalu. Ponadto zarząd szpitala wojewódzkiego przedstawia postulaty tak, jakby epidemia była już za nami, a wysokospecjalistyczna opieka dla mieszkańców Radomia z Covid -19 i chorobami towarzyszącymi niepotrzebna. Czy to jest troska o pacjentów? Co do postulatu nie rozmawiania przez media, to niestety, alę tę formę rozmowy rozpoczął zarząd województwa i zarząd szpitala, organizując wydarzenia medialne w tym temacie – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.