WOPR Radom. Ratownicy świętowali dzień ratownika wodnego

2024-06-15 23:20

To oni dbają o nasze bezpieczeństwo w trakcie wakacyjnego odpoczynku nad wodą – mowa o ratownikach wodnych. W sobotni poranek radomski oddział Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego świętował dzień ratownika wodnego, oddając hołd i uznanie dla swojego zawodu. Były odznaczenia i ślubowanie nowych adeptów ratownictwa wodnego. Nie zabrakło także bezpiecznej zabawy w wodzie.

Były odznaczenia, dyplomy za zasługi, a także wielki integracyjny piknik dla rodzin ratowników. Tak świętowali swój dzień ratownicy wodni z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Radom. Wydarzenie odbyło się nad zalewem w Domaniowie. - To dla nas ważny moment - mówi Paweł Stefański, prezes radomskiego WOPR-u:

Impreza odbywa się już po raz drugi. Wprawdzie dzień ratownika wodnego przypada 29 czerwca, natomiast wiadomo, że ratownicy wodni w tym okresie pracują na plażach, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować swoje wydarzenie w dogodnym dla nas terminie, tak, aby jak największa liczba naszych podopiecznych mogła się pojawić. Nasza jednostka jest naprawdę duża i zależy nam, aby wszyscy ratownicy mogli się poznać i zintegrować.

W trakcie wydarzenia odbyło się ślubowanie nowych adeptów ratownictwa wodnego. 10 nowych ratowników zasili szeregi radomskiego oddziału WOPR. Jednym z nich jest 13 – letni Antoni Siara:

Mam wielu kolegów, którzy są w WOPR-ze i tak naprawdę wziąłem z nich przykład. Byli dla mnie inspiracją. Szkolenie było długie, bo trwało 3 miesiące, ale tak naprawdę szybko poszło i nie było tak trudno jak myślałem, że będzie.

Po części oficjalnej ratownicy i ich rodziny mogli popływać na łodzi motorowej, na desce SUP, desce ratowniczej, czy na łodzi wiosłowej. Radomski oddział Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zrzesza ponad 400 ratowników wodnych.