magistrat w Białobrzegach

i

Autor: AD

Białobrzegi: jakie inwestycje w projekcie budżetu?

2021-12-27 16:08

Zakończenie budowy domu kultury, inwestycje w rekreację nad Pilicą czy kolejne drogi i chodniki ... oraz podniesienie podatków. To plany budżetowe Białobrzegów na przyszły rok. - To będzie trudny rok - przyznaje Adam Bolek, burmistrz miasta.

Projekt budżetu zakłady dochody na poziomie 52 milionów złotych, wydatki - o milion wyższe. Deficyt ma być pokryty z tegorocznych oszczędności. 

- Dochody i wydatki budżetu są niższe z tego względu, że środki rządowe na program 500+ nie będą przechodzić już przez budżety gmin. Dlatego ten budżet jest o około 10 milionów niższy niż chociażby tegoroczny - wyjaśnia Adam Bolek. 

Bardzo ważną część planu finansowego Białobrzegów stanowią inwestycje, na które samorząd tego miasta planuje przeznaczyć ponad dziewięć milionów złotych. Jednak, jak zaznacza włodarz miasta, nie wliczono jeszcze środków z programu Polski Ład i wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego na rewitalizacje terenów nadpilicznych a to w sumie około ośmiu i pół miliona złotych. 

Wśród inwestycji, które w 2022 roku będą kontynuowane, wpisano rozbudowę domu kultury, kanalizacja na osiedlu Borki oraz świetlica w Suchej. Inwestycje, które twórcy budżetu określają jako strategiczne, wymieniane jest zagospodarowanie terenów nadpilicznych z kanalizacją tego obszaru oraz budową wału przeciwpowodziowego a także przygotowanie projektu dworca PKS w Białobrzegach. Będą też budowane i remontowane chodniki i ulice a te zadania mają być realizowane przy wsparciu funduszy sołeckich. 

- Mamy obawy co do realizacji tych zadań, ponieważ inflacja, która można powiedzieć szaleje obecnie, może pokrzyżować te plany.  Po przetargach może okazać się, że koszty są wyższe niż obecnie przewidujemy i z jednych zadań przyjdzie rezygnować by wykonać inne. Większość samorządów ma tego typu obawy i to jest rzecz niezależna od nas - dodaje Adam Bolek. 

W planie budżetu jest też podwyżka podatku od nieruchomości, który ma wzrosnąć o pięć procent. Pozostałe obciążenia, czyli ceny wody, wywozu śmieci i podatek od środków transportu pozostają na dotychczasowym poziomie. 

- To druga podwyżka od sześciu lat. Jesteśmy zmuszeni zrekompensować w części inflację. Jesteśmy po przetargu na dostawę energii elektrycznej i okazuje się, że będziemy płacić rachunki wyższe o 40 procent - dodaje włodarz miasta. 

Plan finansowy będzie tematem obrad na najbliższej sesji Rady Miasta i Gminy. Zaplanowano ją na 30 grudnia. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE