Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Dodatek węglowy - Czy według radomian to dobry pomysł?

2022-07-28 12:05

Według projektu ustawy którą sejm zatwierdził w ubiegłym tygodniu, osoby ogrzewające swoje domy paliwem stałym będą mogły ubiegać się o jednorazowe wsparcie w wysokości 3 tys. złotych. Najpierw jednak ustawie przyjrzy się Senat. Więcej o tym w artykule.

W przyszłym tygodniu senat zajmie się dodatkiem węglowym. Mowa o projekcie ustawy, który Sejm przyjął w ubiegły piątek. Dodatek ma być formą pomocy dla osób, które ogrzewają domy węglem lub paliwem węglopochodnym. Będą oni mogli liczyć na jednorazowe wsparcie w wysokości 3 tys. złotych. Rząd chce w ten sposób walczyć z rosnącymi cenami węgla.

Zapytaliśmy radomian czy według nich to dobry pomysł:

- Myślę że powinni raczej negocjować z kopalniami i to tam powinny zmniejszyć się ceny. Niektórzy ogrzewają mieszkania gazem jak np. mój syn i żadnych zniżek nie ma.

- Jest to jakieś wsparcie dla ludzi, którzy nie mają pieniędzy by sobie ten węgiel kupić. Gdybym ja był w takiej sytuacji że ktoś mi daje na węgiel to zacierałbym ręce.

- Dla mnie to kiepski pomysł, ponieważ to kolejne rozdawnictwo pieniędzy i tylko tyle.

- Może i zamysł jest dobry, ale w sumie to i tak nic nie da. Wszystko idzie w górę przecież.

Senat będzie zajmował się dodatkiem węglowym na posiedzeniu zaplanowanym na 3 i 4 sierpnia. Projekt wróci do sejmu w przypadku poprawek. Po przyjęciu jej przez parlament i po podpisaniu przez prezydenta, ustawa wejdzie w życie dzień po opublikowaniu w dzienniku ustaw.

Osoby, które będą ubiegać się o dodatek węglowy nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe, za to będzie potrzebny wpis lub zgłoszenie źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski o dodatek będzie można składać do gminy w formie papierowej lub elektronicznej maksymalnie do 30 listopada tego roku. Wzory wniosków mają być ujednolicone dla całej Polski by przyśpieszyć ich realizację.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE