dni archeologii w Radomiu

i

Autor: archiwum Muzeum im. Malczewskiego

Kultura

Europejskie Dni Archeologii odbędą się w Radomiu

2024-06-13 13:57

Otwarcie wystawy prezentującej odkrycia polskich archeologów w Gwatemali rozpocznie Europejskie Dni Archeologii. Cykl warsztatów, wykładów i innych imprez potrwa w Radomiu od 14 do 16 czerwca

Europejskie Dni Archeologii w Radomiu organizują Muzeum im. Jacka Malczewskiego i miejska spółka "Rewitalizacja". Pierwszym puntem programu jest otwarcie ekspozycji "Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali". To wystawa fotograficzna, pokazująca kilkuletnią pracę archeologów nad konserwacją unikatowych malowideł ściennych w miasteczku zamieszkiwanym przez potomków Majów. 

- Malowidła pochodzą z XVII wieku, a więc tak zwanego okresu kolonialnego. Wyjątkowe jest choćby to, że dotychczas w Ameryce Środkowej znamy malowidła ścienne z kościołów i konwentów. Tymczasem te przedstawieni znajdują się w prywatnych, wciąż użytkowanych domach - wyjaśniał dr hab. prof. UJ Jarosław Źrałka. - Malowidła przedstawiają postacie w strojach hiszpańskich oraz majańskich. Jedną z ciekawostek jest taniec, wykonywany podczas świąt religijnych.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 17.00 w Muzeum im. Malczewskiego. To jednak dopiero początek atrakcji. W sobotę i niedzielę będzie można zajrzeć do kamienicy przy Grodzkiej, gdzie w gablotach wyeksponowane będą historyczne przedmioty, znalezione przez archeologów podczas renowacji różnych budynków na terenie Miasta Kazimierzowskiego.

- Zanim specjaliści budowlani przystąpią do pracy na terenie objętym nadzorem konserwatorskim, na obiekt wchodzą archeolodzy. Także my w spółce Rewitalizacja mamy dział archeologii. Właśnie oni zaproszą zwiedzających na spacery szlakiem miejsc, w których odnaleziono zabytki prezentowane na wystawie - powiedziała  Dorota Rajkowska, prezes "Rewitalizacji".

W Muzeum im. Malczewskiego odbędą się wykłady i warsztaty, związane z wystawą o odkryciach w Gwatemali. Będą też inne atrakcje, m. in. pokaz parzenia kakao.