Przypomnijmy. Wczoraj za pośrednictwem mediów zarząd szpitala na Józefowie po raz kolejny zaapelował do wojewody mazowieckiego o przywrócenie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego do funkcjonowania sprzed pandemii. Chodzi przede wszystkim o pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jako przykład podawali stan z takich miast jak Kielce i Lublin gdzie nie ma szpitala jednoimiennego dla chorych z COVID-19 lecz są one zlokalizowane w mniejszych miastach między innymi w Puławach. Pytania w tej sprawie wysłaliśmy do biura prasowego wojewody. Otrzymane oświadczenie wojewody mazowieckiego na temat sytuacji w szpitalu na Józefowie publikujemy w całości:
Już w grudniu 2020 r. Wojewoda Mazowiecki zlecił przeprowadzenie kontroli w placówce. Przedmiotem kontroli była ocena warunków wykonywania działalności leczniczej, jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności w zakresie realizacji zadań przez Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Miała miejsce wizytacja placówki, a następnie analizowano m.in. dokumenty przedstawione przez Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu oraz oceniano pracę SOR. Po przeprowadzeniu kontroli został sporządzony protokół. Placówka ma 7 dni na zgłoszenie, umotywowanych zastrzeżeń. Następnie zostanie sporządzone wystąpienie pokontrolne. Wnioski z kontroli wskazują że organizacja pracy SOR wymaga poprawy. Szczegółowa informacja zostanie przedstawiona w wystąpieniu pokontrolnym, które będzie sporządzony w najbliższych dniach.
Ponadto wobec doniesień, dotyczących lekarza dyżurnego, który pod wpływem alkoholu pełnił dyżur w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, Wojewoda mając na uwadze powagę zaistniałej sytuacji oraz możliwość narażenia na utratę zdrowia i życia pacjentów SOR, zwrócił do Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie kontroli w ww. placówce medycznej. Urząd skierował też pismo do Prezesa Zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu z prośbą o zajęcie stanowiska oraz o przekazanie informacji dotyczących udzielania świadczeń medycznych do momentu zatrzymania dyżurującego lekarza przez policję.
O sprawie Wojewoda powiadomił również Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
Wyznaczenie RSS w Radomiu jako szpitala dedykowanego pacjentom z COVID-19 jest racjonalne z punktu widzenia organizacyjnego. W związku z sytuacją epidemiologiczną, obecnie nie jest planowane przekształcenie formuły działania RSS w Radomiu. Natomiast rozważana jest możliwość (w zależności od sytuacji epidemiologicznej) wyłączenia Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu z obowiązku zabezpieczenia łóżek dla pacjentów z COVID – 19. Należy podkreślić, że w ostatnich tygodniach znacząco zredukowano liczbę łóżek covidowych w szpitalach powiatowych na obszarze dawnego województwa radomskiego, co pozwoliło na przywrócenie możliwości leczenia pacjentów mających inne choroby niż COVID – 19. Ponadto informujemy, że Szpitalny Oddział Ratunkowy w MSS w Radomiu nie jest jedynym w regionie, taki oddział funkcjonuje również w Kozienicach.
Stan epidemii powoduje, że wszystkie podmioty medyczne muszą podejmować większy wysiłek organizacyjny. Z analizy urzędu wojewódzkiego wynika, że większość szpitali świetnie radzi sobie w tej sytuacji. MSS w Radomiu jest praktycznie jedynym szpitalem w skali województwa zgłaszającym tak poważne problemy organizacyjne. Tak jak wskazano powyżej wiele wskazuje na to, że przyczyną tego jest w dużej mierze zła organizacja pracy. Zatem niezrozumiałe jest, że zamiast podejmować usprawnienia, szpital obarcza za to winą Wojewodę.
Należy też podkreślić, że niedopuszczalne są powtarzające się ostatnio informacje MSS o „wstrzymaniu przyjmowania pacjentów na SOR”. Szpital nie może wstrzymać przyjęć na SOR, a problemy kadrowe nie zwalniają szpitala z obowiązku funkcjonowania tego oddziału, jako jednostki Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Sprawy organizacyjno-kadrowe nie należą również do tzw. niezależnych czynników wyższych, bowiem trwający blisko rok stan epidemii spowodował, że podmioty lecznicze wypracowały pewne standardy działań, odpowiedniego reagowania w różnych sytuacjach kryzysowych.
Co do braków kadrowych – Wojewoda wielokrotnie przychylał się do próśb mazowieckich szpitali ws. delegowania personelu w związku ze stanem epidemii, jednak takie doraźne działanie nie może zastąpić systemowej polityki kadrowej, którą każdy szpital powinien realizować. Z doświadczeń urzędu wynika, że można znaleźć personel chętny do pracy w szpitalu. Przykładowo, Wojewoda w ramach rekrutacji do szpitali tymczasowych przyjął łącznie 533 zgłoszenia od m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, salowych.
Miasto czeka na ruch wojewody
O sytuację w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym zapytaliśmy tez odpowiedzialnego na służbę zdrowia wiceprezydenta Jerzego Zawodnika.
- Rozumiemy trudną sytuację szpitala na Józefowie. Jako odpowiedzialny na służbę zdrowia w mieście mam świadomość, że w 200 tysięcznym mieście dwa Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Chodzi o to by liczba pacjentów rozkładała się pomiędzy dwa szpitale. W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym jest 160 pacjentów z COVID-19 w stanie ciężkim. Wszystkie miejsca respiratorowe są zajęte, a jednocześnie w szpitalu jest tworzony szpital tymczasowy. Jeżeli wojewoda znajdzie rozwiązanie wskaże inny szpital w regionie radomskim jako jednoimienny to Radomski Szpital Specjalistyczny jest gotowy do normalnej pracy- mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.