samoloty

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Pomniki

Najwcześniej wiosną stanie pomnik 4 samolotów Iskra na rondzie warszawskim

2023-09-22 11:02

Najwcześniej wiosną przyszłego roku stanie na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych pomnik lotników. Będą to 4 samoloty Iskra w rozlocie.

Społecznicy chcą by pomnik miał wysokość 16 metrów, czyli tyle ile 6 piętrowy blok. Całe wakacje trwało przygotowanie samolotów, do tego by mogły być bezpiecznie ustawione na konstrukcji.

- Wykorzystaliśmy lato do maksimum. Robiliśmy wszystko, żeby samoloty Iskra odchudzić. Chodzi o to, żeby zmniejszyć wagę każdej półtorej tony. Chodzi o to, żeby one nie stwarzały żadnego zagrożenia. Konstruktor i tak doliczył do każdego samolotu 5 ton wagi na warunki atmosferyczne. Jeżeli chodzi o zbiórkę pieniędzy to najbliższe miesiące będą rozstrzygające. Jest szansa, żeby zebrać część kwoty jeszcze w tym roku. Wiosną przyszłego roku chcemy zmontować całą konstrukcję i odsłonić całą konstrukcję -mówi Jarosław Kowalik z Radomskiego Samorządu Obywatelskiego, inicjator postawienia pomnika.

Wybór samolotu nie jest przypadkowy. Samoloty skonstruował radomianin Tadeusz Sołtyk.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE