garnizonowy

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Radom uczci 100 lecie Bitwy Warszawskiej

2020-08-13 16:20

Projekcje filmów, odsłonięcie tablic pamiątkowych, uroczysta Msza Święta i składanie wieńców. W weekend radomianie wezmą udział w uroczystościach związanych ze 100 leciem Bitwy Warszawskiej. Obchody odbędą się w reżimie sanitarnym spowodowanym koronawirusem.

Oto jak będą wyglądały obchody 100 lecia Bitwy Warszawskiej W Radomiu

14 sierpnia -piątek

  • o godz. 18.00 Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska zaprasza na projekcje dwóch filmów związanych z wojną polsko - bolszewicką. Będzie można obejrzeć niemy film Ryszarda Bolesławskiego „Cud nad Wisłą” z roku 1921 oraz najnowszą produkcję Studia Filmowego Resursy „Twoje życie za moje życie" w reż. Elwiry Dzikowskiej.
  • o godz. 19.30 na dziedzińcu radomskiego ratusza (ul. Rynek 1), rozpocznie się wydarzenie przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i Chorągiew Mazowiecką ZHP Hufiec Radom-Miasto. Z okazji 100. rocznicy utworzenia Armii Ochotniczej w Radomiu zostanie odsłonięta tablica „W hołdzie ochotnikom z Ziemi Radomskiej, a wśród nich przeszło 600 druhom radomskiej chorągwi harcerzy oraz druhnom pogotowia wojennego harcerek, którzy w chwili śmiertelnego zagrożenia Ojczyzny stanęli w szeregach Wojska Polskiego i służb pomocniczych do walki z bolszewickim najazdem”. Będzie można też obejrzeć wystawę „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920” oraz trzecią część filmu „Radomianie dla Niepodległej - Na polu chwały 1920”.

15 sierpnia- sobota

  • o godz. 10.00 Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków Żołnierzy 72 p.p. im. D. Czachowskiego zaprasza na uroczystość pod pomnikiem Żołnierzy 72 p.p. przy ul. Malczewskiego.
  • o godz. 12.00 w kościele garnizonowym rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego, po której na placu przed kościołem odczytany zostanie Apel Pamięci, a następnie przedstawiciele władz i służb mundurowych złożą kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

16 sierpnia - niedziela

  • o godz. 18.00 w kościele farnym pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu podczas mszy św.  poświęcona zostanie tablica ku czci Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Wanda Malczewska herbu Tarnawa (1822 - 1896) pochodziła z rodu Malczewskich, do którego należał poeta Antoni Malczewski oraz jej bratanek, malarz Jacek Malczewski. Dzięki działalności patriotycznej (m.in. w czasie powstania styczniowego), społecznej i wychowawczej weszła do grona wybitnych radomian i Polaków. Była też mistyczką, która przewidziała wydarzenia 1920 roku.

Przypomnijmy. Bitwa Warszawska została uznana za osiemnastą najważniejszą bitwę decydującą o losach świata. Polacy zatrzymali bowiem marsz bolszewików na zachód Europy. W 1923 roku zdecydowano, że 15 sierpnia będzie obchodzony jako Święto Żołnierza. Uroczyste obchody zwycięstwa nad bolszewikami, zniesione po wojnie przez komunistów, zostały przywrócone w niepodległej Polsce.