Rodzina 500 +

i

Autor: Źrodło: gov.pl

Ruszyło przyjmowanie wniosków 500 plus na nowy okres

2022-02-01 17:35

Od tego roku złożymy je jedynie w formie elektronicznej. Więcej o tym w artykule.

​Uwaga rodzice, którzy pobierają 500 plus na swoje pociechy. Od 1 lutego ruszyło przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy. Przypomnijmy, od stycznia 500 plus obsługuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosków nie złożymy jednak w ich siedzibie na ul. Czachowskiego. Od tego roku przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej:

Tak naprawdę, już w poprzednich latach zdecydowana większość rodziców składała wnioski online. To znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodzicom. Od 1 stycznia br. wnioski o przyznanie świadczenia można składać tylko drogą elektroniczną. Każdy, kto będzie miał problem ze złożeniem wniosku, może zgłosić się po pomoc do ZUS - Powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej

Wypłata świadczeń będzie odbywać się wyłącznie bezgotówkowo, na wskazane konto. Pomimo tych zmian, zasada przyznawania świadczenia pozostaje ta sama: Wnioski możemy składać na dzieci które nie ukończyły 18 roku życia. Są jednak przypadki gdy nie możemy się o nie ubiegać:

Nie zawsze można ubiegać się o świadczenie 500 plus. Nie można tego robić na przykład wtedy, kiedy to dziecko pozostaje w związku małżeńskim, czyli dostało zgodę na ślub przed 18 rokiem życia. Poza tym nie można wnioskować o świadczenie na dziecko, które zostało umieszczone w instytucji, która zapewnia nieodpłatne, pełne utrzymanie dziecka jak młodzieżowy ośrodek wychowawczy. Nie przysługuje również, gdy za granicą wypłaca się na nie świadczenie o podobnym charakterze.

Powiedział nam Piotr Olewiński, regionalny rzecznik ZUS na Mazowsze. Tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o świadczeniu 500 plus, odsyłamy TU.