czepek RCO

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Specjalny czepek pomoże przed utratą włosów podczas chemioterapii

2021-11-23 17:27

Nie wpływa on na leczenie pacjentek, ale ma wpływ na ich psychikę. Czepek który zapobiega wypadaniu włosów podczas chemioterapii trafił do Radomskiego Centrum Onkologii. To dar od jednej z pacjentek. Teraz będą mogły z niego korzystać osoby rozpoczynające chemioterapię.

Wypadanie włosów to problem z którym borykają się pacjenci onkologiczni. Dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Specjalny czepek, który trafił do Radomskiego Centrum Onkologii ma pomóc w zachowaniu włosów. Jego skuteczność oceniono na nawet 80 procent.

- Czepek zbudowany jest z takiego materiału silikonowego wypełniony płynem chłodzącym. Ten płyn schładza się do temperatury minus 5 stopni. Samo schładzanie przed podaniem chemioterapii trwa 30 minut. Aparat pracuje tyle czasu ile trwa podawanie chemii. Po zakończeniu cyklu schładzanie głowy trwa trzy godziny. Schładzanie polega na tym, że naczynia krwionośne obkurczają się, przez co cytostatyk nie dostaję się do cebulek i włosy wypadają w mniejszej ilości albo w ogóle - mówi Magdalena Sygocka pielęgniarka koordynująca oddziału onkologii z Radomskiego Centrum Onkologii.

Problem wypadania włosów to problem zwłaszcza dla kobiet.

- Na pewno jest to taki komfort dla kobiety. Utrata włosów była szokiem zwłaszcza dla kobiety. Nie wszystkie sobie dobrze z tym radzą. Ja sobie też nie radziłam. Gdyby była możliwość skorzystania z tej metody pewnie bym z niej skorzystała - mówi Anna Stępień

Komfort psychiczny jest ważny w walce z chorobą.

- W procesie diagnozy i leczenia ten aspekt fizyczności jest bardzo ważny. Często proces leczenia tę naszą fizyczność zmienia. Potrzebujemy trochę siły, żeby się z tym pogodzić. Ta maszyna jest po to, żeby było łatwiej nam się zaadoptować. Żeby utrzymać nasze poczucie kobiecości, żebyśmy mogli przejść to leczenie bez cierpienia - mówi Aleksandra Binkiewicz psychoonkolog z Radomskiego Centrum Onkologii.

Miesięcznie w Radomskim Centrum Onkologii podawanych jest 900 dawek chemii.