badania RCO

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Zdrowie

Trwają Dni Walki z Rakiem. Lekarza z RCO po raz kolejny namawiają do badań profilaktycznych

2024-06-18 14:29

Trwają Dni Walki z Rakiem. Ich celem jest informowanie i uświadamianie ludzie czym są nowotwory i że wczesne ich wykrywanie to szansa na pełne wyleczeni

Dni Walki z Rakiem obchodzone są w Polsce od 4 do 24 czerwca. Ten czas to okazja do edukacji i uświadomieniu, że nie każdy nowotwór jest śmiertelny. Pacjenci powinni pamiętać o odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej. Unikać należy używek takich jak papierosy i alkohol. Jednak nade wszystko ważna jest profilaktyka.

- Staramy się rozpoznać nowotwory, kiedy są one na tyle małe, że nie dają żadnych objawów, takich odczuwanych przez pacjenta, a są na tyle mało zaawansowane że się najlepiej leczą. Dlatego ważne jest zrobienie sobie takich badań jak mammografia, czy kolonoskopia. Proste badanie krwi może nam już pokazać, że coś się dzieje. Można także robić sobie raz w roku badanie dermatoskopowe zmian na skórze. Tak by wykryć zmiany związane z czerniakiem - mówi Wojciech Majchrzak,Kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Onkologicznej Radomskiego Centrum Onkologii.

Większość badań takich jak mammografia, czy kolonoskopia dla osób w pewnych przedziałach wiekowych są bezpłatne.