gala MRM

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Edukacja

Uroczysta gala z okazji 30 lecia Młodzieżowej Rady Miasta Radomia

2024-03-26 12:54

Dla wielu z nich jest to pierwszy krok w działalności społecznej. Młodzieżowa Rada Miasta Radomia obchodzi ​30 lecie swojego istnienia. To drugie po częstochowskiej najstarsze tego rodzaju gremium w Polsce. Z okazji jubileuszu w Zespole Szkół Muzycznych odbyła się uroczysta gala.

Radomska Młodzieżowa Rada Miasta istnieje od 30 lat. Przez dłuższy czas gremium złożone z uczniów szkół średnich istniało jako Parlament Młodzieży Miasta Radomia. Przez ten czas wiele się zmieniło a Radom i jego rada została wzorem dla innych.

- Jesteśmy drugim tego typu organem po radzie w Częstochowie. Jesteśmy starsi niż obecność Polski w unii europejskiej. Są z nami różne osoby, byli członkowie, przedstawiciele podobnych parlamentów młodzieży z innych miast. Praca w młodzieżowej radzie miasta to dla mnie szansa na rozwój osobisty, możemy reprezentować sprawy młodzieży na szerszym forum - mówi Mikołaj Maksymiuk przewodniczący młodzieżowej rady miasta Radomia.

Na gali pojawili się między innymi wcześniejsi przewodniczący Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia.

Dzięki Młodzieżowej Radzie Miasta uczniowie mają mechanizm dzięki któremu mają wpływ na to co dzieję się w Radomiu. Taki guzik, który mogą wcisnąć. Czy to robią? To zależy czy wiedzą czym jest Młodzieżowa Rada Miasta i jakie ma kompetencje i umieją z nich korzystać. Tę problematykę wpływu młodych ludzi na rzeczywistość uświadomiłem sobie kiedy z niej odszedłem. Właśnie od tego czasu widzę jak ten głos młodych ludzi staje się widoczny i jak młodzi stają się partnerem dla między innymi władz miasta - mówi Mateusz Wojcieszek który kilka lat temu kierował pracami Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia. 

Obecnie Młodzieżowa Rada Miasta liczy 43 uczniów z 20 szkół średnich w Radomiu.