Etna

i

Autor: pixabay.com Etna

Wulkan Etna urósł o 37 metrów - jak to możliwe?

2021-08-11 8:48

Znajdujący się na Sycylii wulkan Etna, najwyższy w Europie, urósł o 37 metrów. To rezultat zanotowanych w tym roku około 50 epizodów jego dużej aktywności, w trakcie których skumulowała się tam warstwa produktów wybuchu wulkanicznego i lawy.

Etna urosła dzięki nagromadzeniu się materiału po erupcjach

Nagromadzenie się tego materiału na stożku najnowszego krateru południowo- wschodniego doprowadziło do tego, że wyraźnie zmienił się kształt wulkanu. To w rejonie tego krateru skoncentrowała się zwiększona i bardzo spektakularna aktywność Etny, notowana od 16 lutego. W jej efekcie wysokość wulkanu wzrosła do 3357 metrów. Ustalili to naukowcy w lipcu tego roku, między innymi na podstawie zdjęć satelitarnych. Za szczyt wulkanu uważano zawsze krater północno-wschodni. Przypomina się, że w 1981 roku, także w związku ze zwiększoną aktywnością, jego wysokość wzrosła do 3350 metrów, ale potem w kolejnych latach zmniejszyła się do 3326 metrów, bo odpadły fragmenty na samej górze.

Jarosław Gowin wyrzucony z rządu. Morawiecki zdecydował

Tym samym krater ten został przerośnięty przez „młodszego brata”, jak nazywa się krater południowo- wschodni. To on jest obecnie szczytem Etny, wyższej niż dotąd. We wtorek, 10 sierpnia, wulkan przebudził się ponownie. Kłęby pyłu pojawiły się nad kraterem północno- wschodnim; zauważono też kolejne eksplozje.

Źródło: PAP