konferencja

i

Autor: fot. Powiat radomski

230 Ukraińców znalazło pracę w regionie radomskim od początku wojny

2022-05-17 15:39

Przyjeżdżający do Polskie Ukraińcy są jednak dla naszego rynku pracy zarówno szansą jak i wyzwaniem. Dziś na ten temat pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy rozmawiali podczas konferencji z pracodawcami z regionu radomskiego. Od końca lutego pracę w powiecie radomskim znalazło 230 osób.

Pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy nie są czymś nowym. Jednak wybuch wojny pod koniec lutego zmienił bardzo wiele. Do tej pory pracę w Polsce podejmowali głównie Ukraińcy, którzy wrócili do swoich miast by chwycić za broń i walczyć o swoją ojczyznę. Do Polski trafiają głównie kobiety. Najlepiej oddają to statystyki. Od 24 lutego 2022 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu zarejestrowało się ponad 420 obywateli Ukrainy, 31 to mężczyźni.

- Tematykę spotkania zrodziło samo życie, czyli zmiany na rynku pracy związane z napływem uchodźców z Ukrainy. Chcieliśmy się spotkać z przedsiębiorcami i z jednej strony powiedzieć im o możliwościach jakie dostrzegamy. Z drugiej strony, chcemy i posłuchać i zapytać jak oni mierzą się z tymi zmianami. Jakie widzą szanse, a jakie zagrożenia - mówi Sebastian Murawski dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Praca jest, ale głównie skierowana do mężczyzn.

– Przy typowo męskich pracach nie jesteśmy w stanie zastąpić ich kobietami z Ukrainy. Ale staramy się zapewnić im inne zatrudnienie. Nie liczymy także na powrót ukraińskich pracowników, bo po zakończeniu wojny, będą chcieli zapewne zostać i pomóc przy odbudowie swojego kraju. Dlatego już od dłuższego czasu sięgamy po obywateli innych państw, głównie z Ameryki Południowej, Azji i Afryki - mówi Marcin Stąpor  przedstawiciel jednej z radomskich firm.

W konferencji wzięło udział prawie 50 pracodawców z regionu radomskiego.