money

i

Autor: pixabay

Emerytura do pozazdroszczenia. Ile wynosi najwyższe świadczenie w regionie?

2021-04-09 14:13

Ponad 14 tysięcy złotych. Tyle wynosi najwyższa emerytura wypłacana przez radomski oddział ZUS. Jak mówią urzędnicy to efekt wieloletniej pracy i sumiennego opłacania składek.

Na wpływ przyszłej emerytury ma między innymi staż pracy. Jeśli zdecydujemy się na późniejsze przejście na emeryturę, świadczenie będzie wyższe. Dodatkowy rok może ją zwiększyć nawet o 10 %. Rekordzista pracował na wysokość swojej emerytury ponad 55 lat.- Dłuższa praca oznacza więcej składek wpłaconych do systemu, a zgromadzony kapitał emerytalny będzie podlegał dodatkowym waloryzacjom. Do tego wszystkiego trzeba pamiętać, że uzyskana kwota zostanie podzielona na mniejszą liczbę miesięcy tzw. średniego dalszego trwania życia, mówi Piotr Olewiński, rzecznik prasowy ZUS. - Przed złożeniem wniosku o emeryturę zawsze warto porozmawiać z doradcą emerytalnym z ZUS. Jego pomoc może okazać się nieoceniona, ponieważ wyliczy on na naszą prośbę prognozę przyszłego świadczenia w różnych wariantach momentu zakończenia aktywności zawodowej. Dzięki tej symulacji możemy ocenić, czy warto przejść na emeryturę już teraz, czy może lepiej zaczekać np. kilka miesięcy i uzbierać więcej składek. Zdarzają się również sytuacje, gdy przyszły emeryt dowiaduje się u doradcy, że brakuje mu np. kilku tygodni do uzbierania stażu pracy, dzięki któremu będzie mu przysługiwać gwarancja minimalnej emerytury. W takiej sytuacji warto kontynuować zatrudnienie aż do momentu wskazanego przez doradcę, dodaje Piotr Olewiński.

Czy zdałbyś test na prawo jazdy? Tylko dla mistrzów kierownicy [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?