ścieżka Radom

i

Autor: FB Bractwo Rowerowe

Inwestycje

Nowe ścieżki rowerowe w Radomiu. Powstaną za pieniądze z programu Polska Wschodnia

2024-06-06 21:24

300 milionów złotych - takie pieniądze trafią na infrastrukturę i komunikację do Radomia w ramach programu Polska Wschodnia. Za te pieniądze można ​usprawnić ruch, wybudować chodniki, ale też ścieżki rowerowe. Ile i gdzie powstanie?

Nowe ścieżki rowerowe w Radomiu

Miasto zamierza składać wnioski do programu w tak zwanych dwóch paczkach. Na razie wybrano firmę, która zaprojektuje odcinki tras rowerowych które trafią do pierwszej paczki. Znalazły się tam ścieżki na odcinkach między innymi Żwirki i Wigury, Witkacego, Czarnieckiego, 11 Listopada i Energetyków.

- Jak na razie mówimy o ścieżkach rowerowych, które liczą ok. 6 kilometrów. Dla przykładu Płock złożył wnioski na 20 kilometrów ścieżek rowerowych i most na Wiśle. Przypominamy, że w Radomiu potrzeba ok. 30 kilometrów ścieżek rowerowych by można było stworzyć sieć ścieżek i dojechać z każdego osiedla do centrum Radomia i wokół miasta. Gdybyśmy mieli projekty te brakujące odcinki mogłyby powstać do końca tej perspektywy unijnej - mówi Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego w Radomiu

Władze miasta mają już wyznaczone miejsca, gdzie miałyby powstać ścieżki rowerowe.

- Ścieżki rowerowe które chcemy zrealizować z programu Polska Wschodnia mają powstać na Jana Pawła II, Suchej, Bulwarowej, ks. Łukasika i Przytyckiej. Poza tymi ścieżkami ma powstać infrastruktura chodnikowa. Takim celom jest dedykowany program Polska Wschodnia. Przypominam, że jest to tryb nie konkursowy, więc złożenie dokumentacji i uzyskanie pieniędzy gwarantuje uzyskanie finansowania - mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Obecnie w Radomiu jest 110 kilometrów ścieżek rowerowych.