Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Statystyka

Międzynarodowy dzień studenta w liczbach

2023-11-17 10:55

Urząd Statystyczny w Warszawie przedstawił dane dotyczące studentów którzy studiowali na mazowieckich uczelniach. Więcej o tym w artykule.

W ubiegłym roku na Mazowszu było ponad 270 tys. studentów. Urząd Statystyczny w Warszawie przedstawił dane na temat żaków z okazji ich międzynarodowego święta. Większość osób uczących się na mazowieckich uczelniach stanowiły kobiety. Tych było o 36 tys. więcej niż mężczyzn.

Popularniejszą formą studiów były stacjonarne. Uczęszczało na nie blisko 60 procentów żaków, a w pozostałych przypadkach były to studia zaoczne lub wieczorowe. Zbliżoną liczbą żaków mogą się pochwalić mazowieckie uczelnia zarówno publiczne jak i prywatne. W państwowych szkołach wyższych kształciło się 139231 studentów, czyli o ok. 5 tys. więcej niż na prywatnych.

Uczelnie mazowieckie chętnie były wybierane przez obcokrajowców. Rok temu kształciło się ich 31505, czyli co 10 student był zza granicy. Większość to obywatele Ukrainy (36,7%) i Białorusi (12,9%). Studiowali na nich również obywatele Turcji, Indii i Uzbekistanu którzy stanowili kolejno 6,6%, 4,1% i 3,9% wszystkich zagranicznych żaków.

Według danych Urzędu Statystycznego na terenie naszego województwa działały 73 domy studenckie w których zakwaterowano prawie 13 tys. studentów. Było też 12 stołówek studenckich w których było 1255 miejsc