RCO

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Profilaktyka

Można wykonać przesiewowe badanie kolonoskopii w Radomskim Centrum Onkologii. Zapłaci za nie NFZ.

2023-09-21 9:55

To badanie powinien zrobić każdy po 50 roku życia. ​Lekarze z Radomskiego Centrum Onkologii namawiają pacjentów do przeprowadzenia przesiewowych badań kolonoskopii. Za badanie płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Skierowanie nie jest potrzebne- wystarczy dowód osobisty.

Z szacunków wynika, że co 10 diagnoza związana z nowotworami dotyczy właśnie raka jelita grubego. To choroba, która na początku nie daje żadnych objawów. Stąd tak ważne jest by osoby, które ukończyły 50 rok życia badały się pod kątem nowotworu raka jelita grubego.

- W trakcie badania poszukujemy, tak zwanych polipów, z których potencjalnie może wyrosnąć nowotwór. W trakcie tego badania jest możliwość od razu wycięcia polipów, tym samym jest to sposób zapobiegania powstawania nowotworom raka jelita grubego. Jest to badanie bardzo ważne,bo pozwala zmniejszyć liczbę pojawiających się nowotworów. Kolonoskopia jako badanie cieszy się złą sława. Nie jest ono przyjemne dla pacjentów. Jednak u nas w Radomskim Centrum Onkologii jest możliwe wykonanie je w znieczuleniu, przez to dolegliwości dla pacjenta są wyeliminowane- mówi mówi Jacek Sobaszek lekarz z Radomskiego Centrum Onkologii.

Pacjenci u których nie znaleziono zmian powinni robić badanie raz na 10 lat.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE