mammografia

i

Autor: fot. RCO

Zdrowie

Najnowocześniejsze w Polsce urządzenie do mammografii jest w Radomiu. Więcej kobiet będzie mogło wziąć udział w badaniach

2024-04-24 14:46

Będzie można robić więcej badań a wyniki będą dokładniejsze. Radomskie Centrum Onkologii wzbogaciło się o najnowszy sprzęt do mammografii. To jedyne urządzenie w Polsce wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Urządzenie z którego będzie można robić badania od maja w Radomskim Centrum Onkologii jest wyjątkowe z wielu powodów. Po pierwsze jest możliwość wykonania biopsji podczas badania. Po drugie sztuczna inteligencja pomaga lekarzowi w opisie badania. Analiza zdjęcia jest dokładniejsza a algorytmy potrafią same wskazać miejsca gdzie może kryć się niepokojąca zmiana i pokazać model rozwoju. Po trzecie zaś jest możliwość wykonania dokładnych zdjęć 3D i z użyciem kontrastu przez co badanie jest dokładniejsze. Kolejny aparat pozwoli na przebadanie większej liczby pacjentek w ramach programu profilaktycznego. Takie badania są bezpłatne dla kobiet od 45 roku życia.

- Pojawienie się nowego aparatu mammograficznego jest dla Radomskiego Centrum Onkologii o tyle istotne, że szpital umożliwia Pacjentom przeprowadzanie szeregu różnorodnych badań – w tym również bardzo aktywnie działa w zakresie profilaktyki nowotworowej przeprowadzając każdego roku tysiące przesiewowych badań mammograficznych wśród mieszkańców Radomia i okolic – mówi dr n. med. Maciej Chwaliński, Dyrektor Medyczny Radomskiego Centrum Onkologii.

Pacjentka podczas badania może za pomocą specjalnego pilota sama regulować również nacisk urządzenia na pierś.