Składowisko odpadów

i

Autor: Źródło: fanpage Łukasz Podlewski - radomski radny

Środowisko

Nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów na Firleju - Są cztery oferty na jego usunięcie

2023-12-01 10:25

Samorząd Radomia otworzył oferty przetargowe na usunięcie kilkuset ton odpadów. Więcej o tym w artykule.

Jest kilka propozycji i wszystkie tańsze niż przewidywano. Miasto otworzyło oferty przetargowe na usunięcie nielegalnego składowiska niebezpiecznych odpadów z Firleja. Przypomnijmy, w jednym z budynków znajduje się kilkaset ton odpadów w postaci 96 big-bagów w których są pojemniki po piankach i farbach aerozolowych, 1200 dwustulitrowych, metalowych beczek i ok. 50 palet z opakowaniami po farbach i lakierach. Do ich usunięcia zgłosiły się cztery firmy.

Najdroższa oferta jaka wpłynęła do samorządu miasta wynosiła prawie 8,5 mln złotych z kolei najtańsza to ok. 5,5 mln złotych. Oznacza to że każda z ofert mieści się w kwocie jaką samorząd chciał wydać czyli 10,5 mln złotych. Obecnie oferty są analizowane pod kątem formalnym. Wykonawca który zostanie wyłoniony w drodze przetargu będzie miał 180 dni od momentu podpisania umowy na usunięcie odpadów. Mają być wywiezione z magazynui zutylizowane zgodnie z obecnymi przepisami.

Pieniądze na utylizacje zostały zapisane w wieloletniej prognozie finansowej miasta, ale samorząd chce uzyskać na to środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.​ Chodzi o dotację która pokryłaby 40 proc. kosztów. Możliwa jest również pożyczka na pozostałe 60%.