Nowy piktogram na tablicach SDIP

i

Autor: źródło: MZDiK.pl

Nietypowe ikony na mobilnych tablicach. To karta płatnicza

2022-02-09 14:50

Na tablicach diodowych, które stoją przy przystankach autobusowych kilka dni temu pojawiły się nowe ikonki. Internauci spekulują, że chodzi o hamburgery czy... kosze z przykrywkami.

Chodzi o System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, czyli diodowe tablice pokazujące przewidywalny czas przyjazdu autobusów. Przy niektórych liniach pojawił się dość nietypowy obrazek.

Ikonka karty płatniczej, bo tak trzeba ten piktogram sobie tłumaczyć oznacza właśnie kartę płatniczą, a nie, jak piszą niektórzy internauci w różnych komentarzach, hamburgera, kosz z przykrywką czy inne absurdalne rzeczy - powiedział Dawid Puton, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. - To prostokąt z zaokrąglonymi rogami i poziomym paskiem magnetycznym. Ze względu na wyświetlanie go diodami, nieznacznie różni się on od tych pokazywanych w aplikacji i internecie. Nie ulega jednak wątpliwości, iż ikonka ta oznacza kartę płatniczą.

Nie w każdym autobusie w Radomiu można zapłacić kartą, stąd pomysł wprowadzenia piktogramu.

Dzięki takiemu oznaczeniu pasażerowie wiedzą, że w danym autobusie znajduje się kasownik z możliwością zakupu biletu za pomocą karty płatniczej. W takie urządzenia są wyposażone wszystkie pojazdy elektryczne oraz najnowsze autobusy gazowe. Wszystkie kolejne pojazdy, które będą kupowane w przyszłości, będą wyposażone w kasowniki z ekranem dotykowym. Funkcję płatności kartą ma zawsze pierwszy z nich, czyli pomiędzy pierwszymi a drugimi drzwiami. Można w ten sposób bezgotówkowo kupić bilet jednogodzinny lub dobowy - dodaje Puton.

To jednak nie jedyne zmiany na mobilnych tablicach SDIP.

Wiosną w aplikacji, na mapie internetowej i na tablicach SDIP przy przystankach pojawi się następna ikonka. Będzie to gwiazdka lub jak kto woli śnieżynka, oznaczająca pojazd klimatyzowany. W klimatyzację jest już wyposażona większość radomskich autobusów komunikacji miejskiej. Nie mają jej jedynie najstarsze pojazdy - powiedział rzecznik MZDiK.

Na mobilnych tablicach nie będzie umieszczana z kolei ikona przedstawiająca wózek inwalidzki, bo obecnie wszystkie radomskie autobusy mają możliwość przewożenia osób niepełnosprawnych.