Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu

i

Autor: Karol Pakosz

Krwiodawstwo

Niski stan krwi w radomskim RCKiK

2024-06-10 13:14

Placówka apeluje do mieszkańców o podzielenie się lekiem którego nie można wyprodukować. Krew można przekazać zarówno w siedzibie RCKiK jak i podczas ich akcji wyjazdowych.

Dawcy krwi poszukiwani. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu zachęca do podzielenia się tym darem a tym samym wsparcie placówki w uzupełnieniu ich zapasów. Obecnie, czyli 10 czerwca w radomskim RCKiK jest bardzo niski stan grup krwi A RH -, B RH -, AB RH -. Jednocześnie mało jest też 0 RH +, 0 RH -, A RH +.

W przypadku grup AB RH + i B RH + ich stan jest kolejno średni i wysoki, ale bez względu na to jaką posiada się grupę warto podzielić się tym darem. Powoli zbliża się okres wakacji w czasie którego zapotrzebowanie na krew jest większe, a jednocześnie ze względu na wyjazdy jest mniej dawców.

Krwią może podzielić się każda osoba będąca w wieku 18-65 lat, ważąca co najmniej 50 kg a przy tym musi być zdrowa, nie lecząca się na przewlekłe choroby. Szczegóły dostępne są TU. Warto wspomnieć, że krew można oddawać dla radomskiego RCKiK nie tylko w ich siedzibie przy ul. Limanowskiego 42, ale również podczas ich licznych akcji wyjazdowych organizowanych zarówno w naszym mieście jak i w okolicznych miejscowościach.

W tym tygodniu akcje wyjazdowe w Radomiu odbędą się w sobotę i niedzielę. 15 czerwca krew będzie można przekazać podczas akcji „Bo tętni w nas dobro” MOTOSERCE, która odbędzie się na placu Corazziego. Z kolei 16 czerwca chętni będą mogli podzielić się darem podczas pikniku rodzinnego parafii Św. Brata Alberta lub podczas pikniku strażackiego na Borkach. Pełny kalendarz akcji wyjazdowych dostępny jest na stronie radomskiego RCKiK.