Omikron

i

Autor: pixabay.com Omikron

Omikron zbiera śmiertelne żniwo - WHO: sytuacja "więcej niż tragiczna"

2022-02-09 8:07

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła we wtorek, że od czasu odkrycia wariantu koronawirusa Omikron doszło na świecie do pół miliona zgonów z powodu Covid-19. WHO sytuację tę określiła jako "więcej niż tragiczną".

Omikron groźniejszy, niż myślano

"Podczas gdy wszyscy mówili, że Omikron jest łagodniejszy, przeoczyliśmy fakt, że od momentu wykrycia tego wariantu zmarło pół miliona osób" – powiedział Abdi Mahamud, specjalista WHO ds. zapobiegania zakażeniom.

"W dobie skutecznych szczepionek umieranie pół miliona ludzi to naprawdę coś więcej niż tragedia" – dodał. Według niego na całym świecie zarejestrowano 130 milionów zakażeń i 500 000 zgonów, odkąd pod koniec listopada WHO uznała wariant Omikron za "niepokojący".

Liczba zakażeń Omikronem jest "oszałamiająca", "poprzednie fale wydają się prawie płaskie" - skomentowała ekspertka WHO ds. epidemii Maria Van Kerkhove.

W pralni chemicznej policja znalazła ukrytą plantację konopi indyjskich

Pandemia wciąż szaleje

"Wciąż jesteśmy w środku tej pandemii. Mam nadzieję, że zbliżamy się do jej końca, ale wiele krajów nie przekroczyło jeszcze swojego szczytu zakażeń Omikronem i ten wirus nadal jest niebezpieczny" - ostrzegła.

Według agencji AFP koronawirus zabił prawie 5,75 miliona ludzi od początku pandemii. Na całym świecie podano ponad 10 miliardów dawek szczepionek przeciwko Covid-19.

Źródło: PAP