policja pierwsza pomoc

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Policja karała i pouczała, ale też pokazywała jak uratować czyjeś życie

2022-09-21 15:22

Nakładali mandaty, pouczali ale tez pokazywali czym może może skończyć się nadmierna prędkość ​i wypadek. Mazowiecka Policja w dzień bezpieczeństwa ruchu drogowego zorganizowała akcję podczas której przypominali kierowcom zasady pierwszej pomocy podczas wypadków drogowych.

Dzisiejszą akcję zorganizowała mazowiecka drogówka, we współpracy ze Stowarzyszeniem Poszukiwawczo- Ratowniczym w Radomiu i Inspekcją Transportu Drogowego. Ma to związek z trwającym Europejskim Tygodniem Mobilności, w ramach kampanii Roadpol Safety Days

- Dzisiaj apelujemy do uczestników ruchu drogowego o to, by zachowali ostrożność na drogach. Wszystko po to aby nie stali się ofiarami wypadków drogowych. Za chwile poderwiemy policyjnego drona, który będzie sprawdzał, czy kierowcy jeżdżą zgodnie z przepisami. Będzie on ujawniał wykroczenia chociażby na przejściu dla pieszych, na omijaniu pojazdów które zatrzymały się by ustąpić pierwszeństwa pieszym. Będziemy też sprawdzali prędkość. Osoba zatrzymana będzie musiała liczyć się z mandatem i punktami karnymi, ale także będzie musiała wziąć udział w specjalnym szkoleniu z pierwszej pomocy. Nasze działania dodatkowo wspiera kierowca rajdowy Łukasz Byśkiniewicz. - mówi Stanisław Popiel z mazowieckiej drogówki.

Szkolenie z pierwszej pomocy prowadzili medycy.

Świadomość ludzi jest taka, że każdy w czasie wypadku chcę działać impulsywnie. My chcemy nauczyć kierowców, żeby działali zgodnie z planem i pewnymi zasadami. Chodzi o zabezpieczenie miejsca, zawiadomienie służb i rozpoczęcie akcji ratowniczej. Musimy pamiętać, że przystępując do działań stajemy się od razu ratownikami, więc chroni nas prawo - mówi Artur Gradowski z Polskiego Stowarzyszenia Poszukiwawczo Ratunkowego w Radomiu.

Podobne akcje odbyły się na całym Mazowszu.