Przytyk coraz bliżej odzyskania praw miejskich

i

Autor: FB/ Urząd Gminy Przytyk Urząd Gminy w Przytuku.

Przytyk coraz bliżej odzyskania praw miejskich

2023-06-07 10:39

Po 154 latach Przytyk ma szansę ponownie stać się miastem. Formalny wniosek został już złożony. Włodarze czekają teraz już na decyzje premiera. Ta ma pojawić się w lipcu. Do tej pory Przytyk nie mógł odzyskać utraconych praw miejskich, bo nie spełniał warunków proceduralnych. Uproszczona formuła ubiegania się o prawa miejskie gmin, które je utraciły, przedstawił wojewoda mazowiecki z okazji 160 rocznicy powstania styczniowego. Przytyk był jednym z miast, które było zaangażowane w te działania i właśnie z tego powodu na mocy decyzji cara prawa miejskie utracił.

Przytyk w powiecie radomskim coraz bliżej odzyskania praw miejskich. Taka sytuacja jest możliwa na mocy decyzji wojewody. Wniosek wymagał zebrania ankiety wśród lokalnej społeczności i tutaj zgodę wyraziło ponad 90% mieszkańców. - Teraz czekamy już tylko na decyzje-mówi Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk:

Ponad 80% naszych mieszkańców wyraziło się pozytywnie o przywróceniu praw miejskich, w samy Przytyku ponad 90%, a później rada jednogłośnie stwierdziła, że działamy i podjęliśmy uchwałę, że chcemy. Dokumenty w całości zostały wysłane już do ministra i myślimy, że pod koniec lipca decyzja zostanie już podjęta.

- Mieszkańcy wiedzą, że to szansa na rozwój – dodaje Wołczyński:

Dla tej miejscowości, gdzie będą przywrócone te prawa miejskie, będziemy mogli pozyskiwać środki na rewitalizacje miast. Dla nas to taka mała furtka z dodatkowymi środkami, które mogą wpłynąć na nasz rozwój. Nie zapominajmy o tym, że uzyskanie praw miejskich dla Przytyka to też zmiana wizerunkowa, która również jest ważna.

O przywrócenie praw miejskich stara się także Odrzywół w powiecie przysuskim oraz Głowaczów i Magnuszew z powiatu kozienickiego.