Samookaleczenia wśród dzieci i młodzieży to nadal duży problem

i

Autor: pixabay

Radom. Samookaleczenia wśród dzieci i młodzieży to nadal duży problem

2023-06-07 10:49

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu alarmuje - narasta problem samookaleczeń wśród dzieci i młodzieży. Co druga osoba trafiająca do placówki to dziecko z problemami emocjonalnymi.

Problem samookaleczeń wśród dzieci i młodzieży to nadal duży problem, alarmuje radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Codziennie w placówce pojawia się dziecko z wyzwaniami. Część z nich posiada samookaleczenia. - Często te sytuacje związane są ze stresem z którym dzieci sobie nie radzą - mówi Anna Małaśnicka, terapeutka z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu:

To jest często związane z wymaganiami, z ocenami i dzieci się zamykają. Przewlekły stres powoduje zaniżone poczucie wartości, powoduje, że dzieci źle o sobie myślą, że nie mają siły. Te dzieci uciekają w sen, mają bezsenne noce, nie wierzą w siebie, a często są to dzieci bardzo zdolne z wieloma ciekawymi zainteresowaniami.

Specjaliści informują, aby zapobiegać samookaleczeniom wśród dzieci i młodzieży najważniejsze znaczenie ma dbanie o bliskie relacje emocjonalne, szczególnie w rodzinie.

W razie kryzysu emocjonalnego u dzieci można szukać pomocy w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, który mieści się przy ulicy Malczewskiego w Radomiu. Placówka czynna jest całą dobę. Szukać pomocy można również w Punkcie Informacyjno Edukacyjnym mieszczącym się przy ulicy Kilińskiego 20/21 w Radomiu. Placówka zajmuje się kryzysami emocjonalnymi wśród dzieci i młodzieży.