autobus ekologiczny Radom

i

Autor: źródło: MZDiK.pl

Ruszył Europejski Tydzień Mobilności!

2022-09-16 12:34

W piątek, 16 września ruszył Europejski Tydzień Mobilności. Przez cały tydzień w Radomiu odbywać się będą wydarzenia związane z jego obchodami. Na pierwszy ogień - "Bookujemy Radom", czyli gra miejska organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy współpracy z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji.

Gra miejska, rajd rowerowy czy pokaz fotografii - to część obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności. Przez cały tydzień miasto organizuje atrakcje dla mieszkańców i zachęca ich do pozostawienia samochodów na parkingu.

Pierwszym wydarzeniem, wchodzącym w program obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności jest gra miejska pod nazwą "Bookujemy Radom". To czwarta edycja akcji organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

W sobotę, 17 września i w niedzielę, 18 września w różnych punktach miasta będą ukryte vouchery uprawniające do odbioru interesujących książek. Początek zabawy w obydwa dni punktualnie o godzinie 12. Na naszym Facebooku oraz Instagramie będziemy publikować zagadki. Po ich rozwiązaniu Radomianie będą mogli odnaleźć książki ukryte w przestrzeni miejskiej - powiedziała Katarzyna Kosterna, kierownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

Dodatkowo Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zorganizowało konkurs dla mieszkańców Radomia, w którym można wybrać imiona dla sześciu nowych elektrycznych autobusów, które wyjadą na ulice Radomia w przyszłym roku. Na sześć wybranych propozycji można głosować (wybierając z finałowej dwudziestki) na stronie MPK w Radomiu.

Od poniedziałku, 19 września obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności nabierają tempa. Będą odbywać się spotkania, a także przewidziano atrakcje dla mieszkańców.

W poniedziałek Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego organizuje spotkanie dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomiu. Jego wiodącym tematem będzie bezpieczeństwo ruchu drogowego, zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. WORD każdego ucznia, który przyjedzie do szkoły rowerem, wyposaży w zestaw odblaskowy. W godzinach 10:00-14:00 funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji będą poza tym znakowali rowery - powiedział Dawid Puton, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. - W środę z kolei w jednym z radomskich pubów odbędzie się pokaz fotografii z wyprawy Bractwa Rowerowego w Alpy Kotyjskie i Liguryjskie. Uczestnicy opowiedzą o swoich przygodach. Początek o godzinie 19:30.

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie - jak co roku - Światowy Dzień Bez Samochodu. Tego dnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji ogłosi wyniki konkursu na imiona dla autobusów. Odbędzie się także międzyszkolny rajd rowerowy, zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 12 Specjalną. Dodatkowo odbędzie się także Nightskating, czyli nocny przejazd ulicami Radomia na rolkach.

W czwartek, 22 września wieczorem ulice Radomia "opanują" natomiast rolkarze. Po godzinie 16:00 na placu Jagiellońskim będą odbywać się warsztaty nauki jazdy na rolkach. Dwie godziny później ruszy Nightskating, czyli przejazd zorganizowanej kolumny rolkarzy ulicami pod nadzorem policjantów i strażników miejskich. Wspólnie ze stowarzyszeniem Zarolkujemy Radom zapraszamy wszystkich miłośników rolek na tę przejażdżkę - dodaje Dawid Puton.

Jak co roku komunikacja miejska w czwartek 22 września, czyli w Dzień Bez Samochodu będzie bezpłatna.