elektryczny samochód

i

Autor: pixabay

Samochody elektryczne na drogach Radomia i powiatu radomskiego to nadal egzotyka [AUDIO]

2021-01-26 13:47

W Radomiu obecnie są zarejestrowane 44 samochody elektryczne, w powiecie radomskim od 2017 roku zarejestrowano 21 „elektryków”. Z zebranych danych wynika jednak, że zainteresowanie takimi pojazdami rośnie.

W Radomiu oprócz 44 elektrycznych aut zarejestrowane są jeszcze 2 elektryczne motocykle i 18 motorowerów. Największą flotę „elektryków” ma radomskie MPK, które wozi radomian 10 autobusami zasilanymi na prąd. Dużo większa popularnością cieszą się pojazdy o napędzie spalinowo-elektrycznym. W Radomiu jest zarejestrowane ponad tysiąc hybryd, a w powiecie radomskim prawie 100. Ich właściciele, tak jak jeżdżący samochodami tylko na prąd mogą parkować w centrum Radomia na preferencyjnych warunkach. Koszt abonamentu „EKO” to 15 złotych za cały rok. Więcej na ten temat w materiale audio.

Michał Michalski, sekretarz Radomia o liczbie samochodów elektrycznych zarejestrowanych w mieście

Zwiększone zainteresowanie pojazdami o alternatywnym napędzie widać również w statystykach powiatu radomskiego. - W 2017 roku zarejestrowano 12 hybryd i 1 pojazd elektryczny, rok później odpowiednio 9 i 2, zaś w 2019 roku hybryd było już 17, a samochodów elektrycznych 9. O dynamicznym wzroście w tym segmencie rynku motoryzacyjnego świadczą dane z 2020 roku: zarejestrowano już 53 pojazdy hybrydowe i 9 elektrycznych, informuje Marcin Genca, rzecznik powiatu radomskiego. Powiat nie dysponuje takimi narzędziami jak miasta i gminy do zachęcania kierowców do jazdy autami ekologicznymi, ale również zamierza dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju elektromobilności. - Powiat Radomski zamierza uczestniczyć w budowie stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych - w porozumieniu z firmami energetycznymi oraz we współpracy z miastami i gminami. Rozważana jest również stopniowa wymiana obecnie użytkowanych pojazdów spalinowych na ekologiczne, zasilane energią elektryczną, mówi Marcin Genca. Więcej na ten temat w materiale audio.

Marcin Genca, rzecznik powiatu radomskiego o liczbie samochodów elektrycznych zarejestrowanych w starostwie powiatowym
Radomscy uczniowie zbudowali pojazd na energię słoneczną
Sonda
Czy sporty ekstremalne są dla kobiet?