szpital

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Ochrona Zdrowia

SOR na Tochtermana jednym z najbardziej przeciążonym w kraju. Kiedy rozpocznie się przebudowa?

2023-05-26 14:46

16 tysięcy karetek- tyle przyjechało na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym w 2022 roku. To najbardziej obciążony tego typu oddział nie tylko na Mazowszu, ale i całym kraju. Miasto czeka na rozpatrzenie wniosku na przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Duża liczba przyjętych pacjentów w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym jest spowodowana położeniem Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w centrum miasta. W związku z tym na SOR średnio przyjeżdżają dwie karetki w ciągu jednej godziny.

- Przepraszam tych wszystkich, którzy przychodzą na nasz SOR i muszą czekać. To nie wynika z naszej złej woli czy organizacji pracy, ale po prostu jesteśmy obciążeni pracą. Nie działamy jak przychodnia podstawowej opieki medycznej gdzie pacjent jest przyjmowany o konkretnej godzinie. Jest prowadzony tak zwany triaż gdzie pacjentom są przydzielane konkretne kategorie. Najbardziej pilna jest czerwona, ale osoby z niebieską muszą czekać nawet 6 godzin - mówi Jerzy Zawodnik zastępca dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego ds eksploatacji.

Szpital jest przygotowany do przebudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Jesteśmy gotowi. Mamy przygotowaną pełną dokumentację projektową. Jeżeli będą zabezpieczone pieniądze na ten cel to jesteśmy w stanie ogłosić przetarg. Jest konkretny plan który mówi o etapach. Chcielibyśmy tę inwestycję przeprowadzić, tak by SOR cały czas mógł funkcjonować. Zdajemy sobie sprawę jak ważne jest, by w Radomiu mogły cały czas działać oba Szpitalne Oddziały Ratunkowe - mówi Jerzy Zawodnik. 

Na przebudowę SOR miasto zamierza pozyskać z budżetu państwa 30 milionów złotych.