Ciągnik rolniczy

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

W Radomiu odbędzie się protest rolników - Na drogach mogą pojawić się tymczasowe utrudnienia

2024-02-08 12:21

Zgromadzenie w ramach protestu przejdzie jutro w godz. od 10 do 16 kilkoma ulicami Radomia. Więcej o tym w artykule.

Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień. Jutro w całej Polsce mają odbyć się protesty rolników. Rozpoczną one strajk generalny który ogłosił Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.  Na 9 lutego planowana jest blokada wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą a także blokada dróg i autostrad w poszczególnych województwach. Jednym z powodów protestu jest decyzja Komisji Europejskiej. Dotyczy ona przedłużenia bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainą do czerwca przyszłego roku.

Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny. - Czytamy w komunikacie.

Na mapie protestów dostępnej pod TYM linkiem jest ponad 250 punktów a jednym z nich jest Radom. Protest w naszym mieście ma rozpocząć się w piątek o godz. 10.00 przy ul. NSZZ Solidarność przy punkcie kontrolnym Inspekcji Transportu Drogowego. Kolumna uczestników, których liczba według zapowiedzi organizatora ma wynieść maksymalnie 300 osób, przejdzie ul. NSZZ Solidarność, Kielecką i Czarnieckiego do ronda Narodowych Sił Zbrojnych. Następnie tą samą drogą powróci do miejsca rozpoczęcia protestu. Jego zakończenie zaplanowano na godz. 16.00.

Podczas trwania zgromadzenia mogą występować znaczne utrudnienia w ruchu kołowym na Koziej Górze, Halinowie, Zamłyniu, Wacynie, Kapturze, Koniówce oraz Michałowie. Może ono ponadto spowodować ewentualne opóźnienia w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej linii 2, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 21, 25 i 26. Nie są przewidywane żadne objazdy, chyba że protest przyjmie formę blokady ruchu - wówczas policja może czasowo zamknąć wybrany odcinek. - Informuje na swojej stronie Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Organizatorem zgromadzenia według oficjalnego zgłoszenia do UM w Radomiu jest osoba prywatna. W pobliżu miasta odbędzie się jeszcze jeden protest rolników. Rozpocznie się on o godz. 10.00 na targowisku w Przytyku (pow. radomski) z którego uczestnicy przejadą w kierunku Potworowa w powiecie przysuskim a zakończy się o godz. 16.00 w miejscowości Słowików niedaleko Przytyka.

Policjanci apelują do wszystkich kierowców o zrozumienie i cierpliwość na drogach a także zachowanie szczególnej ostrożności.