Różana

i

Autor: UM Radom

Polityka społeczna

W Radomiu powstanie trzeci do usamodzielnienia dla dzieci

2023-06-01 14:42

Trzeci dom usamodzielnienia dla wychowanków domów dziecka powstanie w Radomiu. To tam młodzi ludzie, którzy nie mogą mieszkać ze swoimi rodzicami wraz z wychowawcami stworzą namiastkę domu i nauczą się samodzielności.

Dom usamodzielnienia będzie placówką opiekuńczo- wychowawczą gdzie będzie mieszkać 14 dzieci w wieku od 10 do 18 lat. To oni będą musieli zadbać o samych siebie i miejsce w którym będą przebywać. Dom został zakupiony przez miasto, a teraz zostanie on wyremontowany i przystosowany dla potrzeb młodzieży.

– Mam nadzieję, że będzie to miejsce, w którym dzieci będą się dobrze czuły. Chcemy stworzyć dla nich warunki jak najbardziej zbliżone do warunków domowych, by miały zapewnione bezpieczeństwo i możliwość rozwoju. Nad tym, tu na miejscu, będą czuwali wykwalifikowani wychowawcy - mówi wiceprezydent Marta Michalska - Wilk.

Tego rodzaju placówki są potrzebne.

- W tym domu będą wyremontowane pokoje, będą pokoje 2-3 osobowe. Będzie jadalnia z aneksem kuchennym. Chodzi o to, by w tym domu były takie pomieszczenia jak w normalnych mieszkaniach czy domach. Tego rodzaju placówki są jak najbardziej potrzebne, odchodzimy bowiem od internatowych ośrodków gdzie dzieci nie mają swojego miejsca i swojej tożsamości. W tym domu nasi podopieczni muszą się czuć jak domownicy. Nie będzie tu praczki, sprzątaczki czy kucharski. Razem ze sowimi wychowawcami będą się uczyć poszczególnych czynności domowych. Chodzi o oto by dzieci kiedy wyjdą z tej placówki były jak najbardziej samodzielne i nie były skazane na pomoc społeczną - mówi Ewa Drelewska ​dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Słoneczny Dom w Radomiu 

Będzie to trzecia tego typu placówka w Radomiu. Podobne funkcjonują przy ul. Rwańskiej i Wydmowej. Działa także Słoneczny Dom” przy ul. Dzierzkowskiej. Pieczę zastępczą sprawują również placówki rodzinne i rodziny zastępcze. W sumie wychowuje się w nich około 360 dzieci.