Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

2023-11-20 10:01

Według danych GUS, w ubiegłym roku na Mazowszu doszło do 2896 wypadków. Dzień pamięci ma na celu m.in. przypomnienie że to od naszych decyzji na drodze może zależeć zarówno nasze życie jak i innych, dlatego policjanci apelują do kierowców i pieszych o ostrożność.

W każdy trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Jego celem jest uczczenie pamięci osób poszkodowanych w zdarzeniach na drodze. W związku tegorocznym dniem pamięci, Urząd Statystyczny w Warszawie przedstawił dane na temat wypadków których według statystyk, rok temu w województwie mazowieckim było ich 2896. W tych zdarzeniach zginęło łącznie w 289 osób a 3398 zostało rannych. W samym Radomiu liczba wypadków wynosiła 188 (3 ofiary śmiertelne i 228 rannych).

Według danych do wypadków na drogach naszego województwa najczęściej doprowadzali kierowcy osobówek które stanowiły 66% wszystkich tego typu zdarzeń. W prawie 10% byli to kierowcy samochodów ciężarowych, a kierowcy i piesi kolejno 5,7% i 5,1% wypadków.

A jakie były najczęstsze przyczyny? Do ponad 21,2% wypadków w mazowieckim dochodziło z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu a w 21% przyczyną było nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazd. Co 10 tego typu zdarzenie wynikało z nieprawidłowego zachowania wobec pieszych.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych to również czas refleksji nad bezpieczeństwem. Dlatego policjanci apelują do uczestników ruchu o rozsądek i ostrożność na drodze. To od nas zależy bezpieczeństwo nasze ale i innych osób które jadą autem czy przechodzą przez przejście dla pieszych. Dlatego warto jest zdjąć nogę z gazu co daje więcej czasu na reakcję w trakcie jazdy. Prędkość należy też dostosowywać do warunków na drodze a w okresie jesienno-zimowym niejednokrotnie kierowcy muszą mierzyć się z deszczami, śniegiem czy mgłami.

Piesi z kolei powinni pamiętać by zawsze upewnić się przed wejściem na przejście czy jest bezpiecznie i nie wchodzić na nie z marszu. Warto także nosić na sobie odblaski nie tylko tam gdzie jest to obowiązkowe. Dzięki nim pieszy jest widoczny dla kierowców ze znacznie większej odległości nawet ze 150 metrów.