Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Program "Dobry Start"

ZUS przypomina o złożeniu wniosku o 300 plus - Jak to zrobić i kto może ubiegać się o świadczenie?

2023-11-13 14:58

Termin składania wniosków o świadczenie na szkolną wyprawkę mija 30 listopada choć w jednym przypadku można to zrobić po tej dacie. Więcej o tym w artykule.

Trwa nabór wniosków o 300 plus. Do tej pory ZUS wypłacił łącznie w województwie mazowieckim ponad 207 mln złotych w ramach świadczenia z programu "Dobry Start". W samym Radomiu było to ponad 7 mln, a łączna liczba złożonych wniosków przez mieszkańców to ponad 17 tys. Te przyjmowane są od 1 lipca i wciąż można ubiegać się o wsparcie na wyprawkę szkolną w ramach świadczenia ale jest na to coraz mniej czasu.

Jak przypomina ZUS, rodzice którzy jeszcze nie złożyli wniosku mają na to nieco ponad 2 tygodnie ponieważ termin składania mija 30 listopada. Po przeoczeniu terminu i późniejszym złożeniu wniosku, świadczenie nie zostanie przyznane, choć jest od tego jeden wyjątek. Po 30 listopada można ubiegać się o 300 plus tylko w sytuacji gdy dziecko powyżej 20 roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po tej dacie.​

A kto może ubiegać się o 300 plus czyli coroczne, jednorazowe świadczenie na wyprawkę szkolną i jak można złożyć wniosek? Mogą to zrobić rodzice lub opiekunowie na każde uczące się w szkole dziecko do 20 roku życia, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami do 24 lat. Nie przysługuje ono na dzieci które są w zerówkach czy studentów nawet jeśli są w wieku uprawniającym do świadczenia.

Wnioski o świadczenie można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a do wyboru jest kilka sposobów. Rodzice lub opiekunowie mogą skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS), a także bankowości internetowej czy portalu Emp@tia. Można także użyć aplikacji mZUS dostępnej na smartfony.