Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

500 +

ZUS: Wyrównanie 500 plus do 800 zł za okres od sierpnia do końca tego roku to nieprawdziwa informacja

2023-11-29 14:49

W ostatnim czasie pojawiły się w internecie nieprawdziwe informację o wyrównaniu świadczenia za wspomniany okres. Jego kwota do końca roku pozostaje bez zmian ale od nowego roku świadczenie będzie wynosić 800 zł.

Wyrównanie 500 plus do 800 zł za okres między sierpniem a końcem tego roku to fake news - Wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ostatnim czasie takie informacje pojawiał się w internecie, a rodzice zgłaszali się do ZUS-u z nieprawdziwymi wnioskami udostępnionymi na mediach społecznościowych. Jak informuje zakład, zgodnie z ustawą wysokość świadczenia wychowawczego do końca tego roku wynosi 500 zł. Z kolei od 1 stycznia 2024 roku kwota świadczenia wzrośnie o 300 zł:

Nastąpi to automatycznie bez konieczności składania wniosku. Po nowym roku uprawnieni otrzymają wypłaty w nowej wysokości, a o tym fakcie zostaną poinformowani na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik ZUS na Mazowsze.

Przypomnijmy, prawo do 500 plus jest ustalane na okres od początku czerwca do końca maja przyszłego roku. Z kolei składanie wniosków na kolejny okres rozpocznie się na początku lutego 2024 roku. Podobnie jak w poprzednich latach będzie można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną poprzez bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), portal Emp@tia czy aplikację mZUS.