flagi

i

Autor: fot. UM Radom

Miasto

Mija 20 rocznica wejścia Polski do unii europejskiej. Co zyskaliśmy od wejścia do wspólnoty?

2024-04-30 13:47

20 lat temu do unii wchodziliśmy obawami ale także nadziejami. Dziś wielu z nas nie wyobraża sobie Europy bez otwartych granic, czy wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus. Ważne są także wsparcie z funduszy unijnych.

Miasto Radom przez 20 lat pozyskało na inwestycje z unii europejskiej około 2 miliardy 600 milionów złotych. Same Wodociągi Miejskie na prace związane z unowocześnieniem miejskiej sieci pozyskały 450 milionów złotych.

- Żeby ocenić zmiany związane z wejściem do unii europejskiej warto przejechać się po Polsce i zobaczyć jak wiele się zmieniło. Nie chodzi jedynie o inwestycje czy infrastrukturę. Jednak zmieniły się warunki życia, sposoby działania. Unia to także pewna wizja naszego rozwoju. Pewne wprowadzone zmiany szczególnie dla najmłodszych pokoleń są czymś oczywistym. One wiązały się z wejściem do unii europejskiej -mówi Maria Gagacka socjolog z Uniwersytetu Radomskiego.

Uroczystości związane z 20 rocznicą wejścia Polski do unii europejskiej odbędą się jutro w centrum Radomia. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.30 przemarszem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Ochrony Terytorialnej oraz Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grandioso z placu Corazziego na fontanny miejskie przy ul. Żeromskiego. Tutaj po wspólnym odśpiewaniu hymnów, orkiestra WOT oraz Grandioso zaprezentują się w pokazie musztry paradnej i programie artystycznym.