iskra

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Pomnik

W 2025 roku ma być gotowy pomnik Lotników. Na rondzie warszawskim zostana ustawione samoloty Iskra

2024-07-02 9:45

Najwcześniej na wiosnę 2025 roku, najpóźniej przed pokazami Air Show może być gotowy pomnik Lotnika na rondzie warszawskim. ​Obecnie cały czas trwa przygotowanie samolotów Iskra, które będą częścią monumentu. Społecznicy prowadzą także rozmowy w sprawie sfinansowania ustawienia pomnika.

Jeszcze w tym miesiącu jedna z radomskich firm ma się zająć przygotowaniem wysięgnika, na którym zostaną zamontowane samoloty. Jeszcze w tym miesiącu ma rozpocząć się malowanie samolotów TS 11 Iskra.

- Ustawienie samolotów na rondzie warszawskim będzie zależało od tego jak nam się uda znalezienie funduszy. Na razie wykonujemy te prace na które nas stać. Samo przygotowanie wysięgników i zrobienie fundamentów to koszt około 2 milionów złotych. W ubiegłym roku nie udało nam się uzyskać dofinansowania z fundacji rządowych. Będziemy o to zabiegali teraz ponownie. Jeżeli uda nam się te finanse zdobyć do jesieni, to jeszcze jesienią rozpoczniemy przygotowanie fundamentów. Liczymy na to, że pomnik będzie gotowy na przyszłoroczne Air Show. Liczymy jednak, że uda się zrobić to wcześniej z okazji święta 42 Bazy Lotniczej w Radomiu - mówi Jarosław Kowalik, pomysłodawca ustawienia pomnika lotnika w Radomiu.

Pomnik ma mieć wysokość 16 metrów wysokości.